Elektr energetikasini rivojlantirish chora-tadbirlari ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 28-yanvar kuni elektr energetikasini 2025-2035-yillarda rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Oxirgi sakkiz yilda elektr ishlab chiqarish 38 foiz oshib, 81,5 milliard kilovatt soatga yetdi. Xususiy sektorga keng yo‘l ochilgani tufayli 11,2 gigavattli qo‘shimcha quvvat yaratildi. Natijada bu sektorning generatsiyadagi ulushi 24 foizga, “yashil” energiya hissasi esa 16 foizga yetdi.
Shu davrda aholi daromadi 1,6 baravar o‘sgani, yangi turdagi maishiy texnikalardan foydalanilayotgani sababli xonadonlarda elektr iste’moli 21 milliard kilovatt soatdan oshdi. Bu 2016 yilgidan 2 baravar ko‘p.
2030-yilga borib, mamlakatimiz aholisi 41 millionga yetishi, iqtisodiyotimiz esa 1,5 karra o‘sishi kutilayapti. Shunga mutanosib ravishda, sanoatda 45 milliard dollarlik qo‘shilgan qiymat yaratish, xizmatlar hajmini 3 baravar oshirish, yirik Ma’lumotlar markazlarini ishga tushirish ko‘zda tutilgan.
Buning uchun, avvalo, barqaror elektr ta’minoti zarur. Hisob-kitobga ko‘ra, 2030-yilda 117 milliard kilovatt soat, 2035-yilda esa 135 milliard kilovatt soat elektr energiyasi talab etiladi. Ya’ni, hozirgidan 1,7 baravar ko‘p.
Yig‘ilishda energetika vaziri shu maqsadga qaratilgan uzoq muddatli dasturni taqdimot qildi.
Qayd etilganidek, yangi elektr stansiyalari va energiya saqlash quvvatlari barpo etiladi. Ularni tizimga ulash uchun 7 ming kilometr magistral tarmoq qurilib, raqamlashtirilgan boshqaruv joriy qilinadi. Bu orqali hududlarda energiya balansi ta’minlanadi. Bir viloyatda elektr yetishmovchiligi bo‘lsa, boshqa joyda qo‘shimcha quvvatlar ishga tushiriladi. Bu ishlar uchun kelgusi besh yilda “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari”ga 4 milliard dollarlik investitsiya kiritish talab etiladi.
Yana bir muhim masala – elektr energiyasining tannarxini pasaytirish. Buning omili muqobil manbalarni ko‘paytirishdir. Xorijiy ekspertlar ham O‘zbekiston sharoitida “yashil” energiya imkoniyatlari ko‘pligini aytayapti.
Shundan kelib chiqib, 2030-yilga borib jami generatsiyada “yashil” energiya ulushini 50 foizdan oshirish ko‘zda tutilgan. Jumladan, 3 mingta mikroGESda 164 megavatt, quyosh va shamol qurilmalari hisobiga 750 megavatt quvvatlarni ishga tushirish rejalashtirilgan.
Kuni kecha davlatimiz rahbari resurs tejamkor iqtisodiyot modeliga o‘tish vaqti kelganini ta’kidladi.
Xususan, sanoatda energiya samaradorlik orqali qo‘shimcha 27 foiz yalpi ichki mahsulot yaratish imkoniyati bor. Hozir kimyo va metallurgiya bo‘yicha ayrim mahalliy korxonalarda energiya sarfi dunyodagi o‘rtacha ko‘rsatkichga nisbatan 2 karra, sement ishlab chiqarishda esa 1,2 barobar yuqori.
Shu bois, har bir tarmoq kesimida energiyani 10-15 foiz iqtisod qilish, 2030-yilda elektr energiyasi yo‘qotishlarini hozirgi 14 foizdan 8-9 foizgacha tushirish vazifa qilib olinmoqda.
Xorijiy investorlar bilan yana 26 milliard dollarlik 24 gigavattli loyihalar bo‘yicha ishlar boshlangan. Ularga ko‘p miqdorda uskuna va qurilish materiallari ishlatiladi. Bu yurtimiz korxonalari uchun katta imkoniyat ekani, loyihalarda mahalliylashtirish va kooperatsiyani rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi.
Iste’molchilarga barqaror va uzluksiz elektr yetkazib berish, sohada kadrlar tayyorlashni rivojlantirish bo‘yicha vazifalar belgilandi.

Рассмотрены меры по развитию электроэнергетики
Президент Шавкат Мирзиёев 28 января провел совещание по мерам развития электроэнергетики на период 2025–2035 годов.
За последние восемь лет производство электроэнергии увеличилось на 38 процентов и достигло 81,5 миллиарда киловатт-часов. Благодаря открытию широких возможностей для частного сектора были созданы новые мощности на 11,2 гигаватта. В результате доля частного сектора в генерации достигла 24 процентов, а доля «зеленой» энергии — 16 процентов.
За этот период доходы населения выросли в 1,6 раза, а потребление электроэнергии в домашних хозяйствах увеличилось на 21 миллиард киловатт-часов из-за использования новых видов бытовой техники. Это в 2 раза больше, чем в 2016 году.
К 2030 году ожидается, что население нашей страны достигнет 41 миллиона человек, а экономика вырастет в 1,5 раза. Соответственно, планируется создать добавленную стоимость в промышленности на сумму 45 миллиардов долларов, увеличить объем услуг в 3 раза и запустить крупные дата-центры.
Для этого, прежде всего, необходимо стабильное энергоснабжение. По расчетам, в 2030 году потребуется 117 миллиардов киловатт-часов, а в 2035 году — 135 миллиардов киловатт-часов электроэнергии. То есть в 1,7 раза больше, чем сейчас.
На совещании министр энергетики представил долгосрочную программу, направленную на достижение этих целей.
Как было отмечено, будут построены новые электростанции и мощности по хранению энергии. Для их подключения к системе будет построено 7 тысяч километров магистральных сетей, а также внедрено цифровое управление. Это обеспечит энергетический баланс в регионах. Если в одном регионе возникнет дефицит электроэнергии, дополнительные мощности будут в другом месте. Для реализации этих работ в течение следующих пяти лет потребуется привлечь инвестиции в размере 4 миллиардов долларов в «Национальные электрические сети Узбекистана».
Одна из самых важных задач – снижение себестоимости электроэнергии. Одним из факторов этого являются альтернативные источники энергии.
В настоящее время себестоимость одного киловатт-часа на тепловых электростанциях составляет 5–6 центов, тогда как на солнечных и ветровых станциях она составляет в среднем 3 цента. Зарубежные эксперты также отмечают, что в Узбекистане есть большие возможности для «зеленой» энергетики.
Исходя из этого, к 2030 году планируется увеличить долю «зеленой» энергии в общей генерации до более чем 50 процентов. В частности, планируется ввести в эксплуатацию 3 тысячи микроГЭС общей мощностью 164 мегаватта, а также малые солнечные и ветровые станции на 750 мегаватт.
Накануне глава государства подчеркнул, что пришло время перейти к модели ресурсосберегающей экономики.
В частности, в промышленности за счет повышения энергоэффективности можно создать дополнительно 27 процентов валового внутреннего продукта. В настоящее время потребление энергии на некоторых местных предприятиях химической и металлургической отрасли в 2 раза выше, чем в среднем в мире, а в производстве цемента — в 1,2 раза.
Поэтому поставлена задача сэкономить 10–15 процентов энергии в каждой отрасли и снизить потери электроэнергии к 2030 году с текущих 14 процентов до 8–9 процентов.
С иностранными инвесторами начаты работы по проектам мощностью 24 гигаватта на 26 миллиардов долларов. Для них будет использовано большое количество оборудования и строительных материалов. Отмечено, что это большая возможность для местных предприятий, необходимо развивать локализацию и кооперацию в рамках проектов.
Были определены задачи по стабильному и бесперебойному электроснабжению потребителей, развитию подготовки кадров для отрасли.
Ответственным лицам поручено разработать программу развития электроэнергетики до 2035 года с учетом обсужденных аспектов.