#Ma`naviy va tashkiliy #Rektordan
Universitet joriy yilda 9 ta bakalavriat va magistratura dasturlarini Germaniyaning ASIIN xalqaro akkreditatsiya agentligi tomonidan 5 yil muddatga xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkazildi.
Qozog‘istonning Almata shahrida ilk bor Universitet Filiali tashkil etildi.
Bugungi kunda universitetning o‘quv va ilmiy dasturlariga 30 nafardan ortiq xorijlik yetakchi olimlar jalb etilgan bo‘lsa, 500 nafardan ortiq xorijiy talabalar ta’lim olmoqda.
Universitet mamlakatda va dunyoda xalqaro nufuz va o‘quv-ilmiy salohiyatini yanada rivojlantirish, faoliyat samaradorligini oshirish, ta’lim va ilmiy dasturlarini xalqarolashtirish darajasini yuksaltirish orqali dunyo reytinglarida munosib o‘rin egallab kelmoqda.
Universitetning milliy va xalqaro reyting bo‘yicha ko‘rsatkichlari:
O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalarining Milliy reytingida so‘ngi 3 yildan buyon TIQXMMI Milliy tadqiqot universiteti peshqadamlik qilmoqda.
Universitet bugungi kunda dunyoning eng nufuzli xalqaro reytinglari hisoblangan THE World University Rankings 2025:  dunyo reytingda 38,6 ball bilan 601- o‘rin, Markaziy Osiyo va Kavkaz orti mamlakatlari universitetlari bo‘yicha 2-o‘rin va O‘zbekistonda 1-o‘rinda,
- QS World University Rankings 2025: global dunyo reytingida 22,6 ball 547- o‘rin, Markaziy Osiyo va Kavkaz orti mamlakatlari universitetlari orasida 4-o‘rin va O‘zbekistonda 1-o‘rini egalladi.
- 2025 yilda  QS Asia University Rankings da 98 pog‘ona yuqorilab, #159 o‘rinni, Markaziy Osiyo universitetlari bo‘yicha 7 o‘rin va O‘zbekiston universitetlari orasida 1 o‘rinda e’tirof etildi;
- 2024 yilda  QS Subjects  Dunyo reytingida fan sohalari (Muhandislik va texnologiyalar #398; Ekologiya va atrof muhit muhofazasi, #351) bo‘yicha TOP 500talik universitetlar qatoridan joy oldi;
- 2024 yilda QS World University Rankings: Sustainability 2024 (barqaror rivojlanish) cohasida dunyo reytingda #701 ilk bor eng kuchli universitetlar qatorida qayd etildi.
Umuman olganda “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti shiuv, ilmiy, xalqaro hamkorlik faoliyatlari bo‘yicha dunyo universitetlarining TOP-20%universitetlar qatorida joy egalladi.
Umuman olganda joriy yilda universitetimiz jamoasi zamonaviy texnologiyalardan samarali foydalanish, ilmiy izlanishlarni qo‘llab-quvvatlash va xalqaro hamkorliklarni kengaytirishda katta qadamlar qo‘yildi.
2025 yil “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” sifatida e’lon qilinishi biz uchun yanada katta mas’uliyat va yangi imkoniyatlar davrini ochmoqda. Yangi yilda ta’lim sifatini yuksaltirish, ekologiyaga ehtiyotkor munosabatda bo‘lish va kelajak avlod uchun barqaror taraqqiyot yo‘lini shakllantirish ustuvor vazifalarimiz bo‘lib qoladi.
Yangi 2025 yil har biringizga sog‘liq, baxt, farovonlik va mehnatda ulkan muvaffaqiyatlar olib kelsin. Universitetimiz nafaqat ta’lim, balki ekologik barqarorlik va innovatsiya markazi sifatida ham o‘z o‘rnini mustahkamlaydi

Праздничное поздравление ректора Национального исследовательского университета «ТИИИМСХ» по случаю Нового года
31.12.2024
Уважаемые члены университетского сообщества!
Стоя на пороге Нового 2025 года, искренне поздравляю вас! В 2024 году благодаря активной и плодотворной работе мы достигли значительных успехов в области образования, науки и инноваций.
В этом году наш университет добился следующих достижений:
- 9 программ бакалавриата и магистратуры прошли международную аккредитацию сроком на 5 лет в агентстве ASIIN (Германия).
- В городе Алматы, Казахстан, был открыт первый филиал нашего университета.
- В учебные и научные программы университета привлечено более 30 ведущих зарубежных ученых, а свыше 500 иностранных студентов обучаются в стенах нашего университета.
Университет продолжает укреплять свой международный авторитет, развивая учебно-научный потенциал, повышая эффективность своей деятельности и интернационализируя образовательные и научные программы, что позволяет занимать достойные места в мировых рейтингах.
Показатели университета в национальных и международных рейтингах:
- В течение последних 3 лет наш университет лидирует в Национальном рейтинге высших учебных заведений Узбекистана.
- В мировом рейтинге THE World University Rankings 2025:
- занимает 601-е место с 38,6 балла;
- 2-е место среди университетов Центральной Азии и Кавказа;
- 1-е место в Узбекистане.
- В QS World University Rankings 2025:
- 547-е место в глобальном рейтинге с 22,6 балла;
- 4-е место среди университетов Центральной Азии и Кавказа;
- В QS Asia University Rankings 2025 университет поднялся на 98 позиций, заняв 159-е место, 7-е место среди университетов Центральной Азии и 1-е место в Узбекистане.
- В 2024 году в предметных рейтингах QS (QS Subjects):
- инженерные и технологические науки (#398);
- экология и охрана окружающей среды (#351) вошли в ТОП-500 мировых университетов.
- В QS World University Rankings: Sustainability 2024 (устойчивое развитие): университет впервые вошел в список лучших (#701).
- В общем, наш университет входит в 20% лучших университетов мира по учебной, научной и международной деятельности.
Год 2025, объявленный "Годом охраны окружающей среды и “зеленой” экономики", открывает для нас новый период ответственности и возможностей. В новом году мы будем продолжать повышать качество образования, внедрять бережное отношение к экологии и формировать путь устойчивого развития для будущих поколений.
Пусть Новый 2025 год принесет вам здоровье, счастье, благополучие и успех во всех начинаниях. Наш университет продолжит укреплять свои позиции не только как образовательный, но и как центр экологической устойчивости и инноваций.
Еще раз поздравляю вас с Новым годом! Пусть он станет годом прогресса, плодотворных дел и добрых начинаний!