Suv resurslaridan foydalanish samaradorligi haqida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 5-yanvardagi “Quyi bo‘g‘inda suv resurslarini boshqarish tizimini takomillashtirish hamda suv resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 5-sonli qaroriga muvofiq 2024-yildan boshlab qishloq xo‘jaligi ishlab chiqaruvchilariga suv yetkazib berish uchun haq to‘lash, suv yetkazib berish xizmatlarini tashkil etish va moliyalashtirishning yangi qoidalari amal qilmoqda. Qishloq xo‘jaligi ishlab chiqaruvchilariga suv yetkazib berish xizmatlari uchun to‘lovlar suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliqning bir qismiga aylanadi. Davlat byudjetiga soliq tushumlarining 40 foizi, tashkil etilayotgan suv ta’minoti xizmatlari faoliyatini moliyalashtirishga yo‘naltirilmoqda.
2025-yildan boshlab suvni tejaydigan sug‘orish texnologiyalarini joriy etgan va suv o‘lchash uskunalaridan foydalangan qishloq xo‘jaligi ishlab chiqaruvchilari suv soliq bazasiga 0,5 kamaytiruvchi koeffitsiyent, suv o‘lchash yoki suv tejamkor texnologiyalar qo‘llagan iste’molchilariga 0,7 kamaytiruvchi koeffitsiyent qo‘llaniladi.
Baliqchilik uchun olingan suv hajmi suv o‘lchash uskunalari asosida aniqlanganda suv solig‘i stavkasiga 0,7 kamaytiruvchi koeffitsiyent qo‘llaniladi.
Agar qishloq xo‘jaligi tovar ishlab chiqaruvchilari suv o‘lchash yoki suv tejamkor texnologiyalardan foydalanmasa, suv hisobini yuritishdan asosiz bosh tortsa suv solig‘i stavkasiga 1,5 oshiruvchi koeffitsiyent qo‘llaniladi.

Об эффективности использования водных ресурсов
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 05.01.2024 года № ПП-5 «О мерах по совершенствованию системы управления водными ресурсами и повышению эффективности их использования в низовом звене» с 2024 года действуют новые правила оплаты поставок воды производителям сельскохозяйственной продукции водохозяйственными организациями. Плата за услуги по доставке воды сельскохозяйственным производителям становится частью налога на использование водных ресурсов. 40% налоговых поступлений в Государственный бюджет от налога за пользование водными ресурсами направляется на расходы по финансированию деятельности Служб поставки воды, содержанию и улучшению технического состояния объектов, находящихся на их балансе.
Начиная с 2025 года, при внедрении водосберегающих технологий орошения и определении на основании водоизмерительных приборов объема водозабора для полива к ставке налога на воду применяется понижающий коэффициент 0,5.
При внедрении водосберегающих технологий орошения или определении объема водозабора для полива на основании водоизмерительных приборов к ставке налога на воду применяется понижающий коэффициент 0,7.
При определении объема водозабора для рыбоводства на основании водоизмерительных приборов к ставке налога на воду применяется понижающий коэффициент 0,7.
В случае отсутствия внедрения водосберегающих технологий орошения и неустановления объема водозабора для полива на основании водоизмерительных приборов к ставке налога на воду применяется повышающий коэффициент 1,5.