Xitoy hamkorlik haftasi so‘ngida "TIQXMMI" Milliy tadqiqot universitetida Xitoy-O‘zbekiston ilg‘or muxandislik maktabining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
12.07.2024
Qingdao agrar universiteti rektori, professor ZHAO Jinshan boshchiligidagi delegatsiya «TIQXMMI» Milliy tadqiqot universitetida bo‘ldi va ikki universitet rektorlari o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi. Zoom platformasi orqali Xitoy jamoasi, fakultet dekanlari, kafedra mudirlari va bo‘lim boshliqlari ishtirok etdilar. Unda har ikki tomon uchun manfaatli bo‘lgan, dunyo va mintaqadagi dolzarb muammolar yechimiga yo‘naltirilgan ilmiy loyihalar tashkil etish va har ikki mamlakat uchun muhandis kadrlar tayyorlash bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Uchrashuv davomida universitet rektorlari o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Shuningdek, «TIQXMMI» Milliy tadqiqot universitetida "Xitoy-O‘zbekiston barqaror rivojlanishda ilg‘or muhandislik maktabi" ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Maktabning asosiy maqsadi Xitoy-O‘zbekiston hamkorligi doirasida aqlli qishloq xo‘jaligi texnikasida yangi innovatsiyalar yaratish va ikki davlat qishloq xo‘jaligini barqaror rivojlantirishga salmoqli hissa qo‘shishdan iboratdir.

По итогам Недели сотрудничества с Китаем в НИУ «TИИИМСХ» состоялась церемония открытия Китайско-Узбекской передовой инженерной школы
12.07.2024
Делегация во главе с ректором Циндаоского аграрного университета профессором Чжао Цзиньшанем посетила Национальный исследовательский университет «ТИИИМСХ», была организована встреча ректоров двух университетов. Китайская команда, деканы факультетов, заведующие кафедрами и руководители отделов приняли участие во встрече через платформу Zoom. Была достигнута договоренность об организации выгодных для обеих сторон научных проектов, направленных на решение текущих проблем в мире и регионе, а также на подготовку инженерных кадров для обеих стран.
В ходе встречи между ректорами вуза был подписан меморандум о взаимопонимании. Также в Национальном исследовательском университете «ТИИИМСХ» состоялась церемония открытия «Китайско-Узбекской передовой инженерной школы в области устойчивого развития». Основная цель школы – создание новых инноваций в области умной сельскохозяйственной техники в рамках китайско-узбекского сотрудничества и внесение значительного вклада в устойчивое развитие сельского хозяйства двух стран.