"TIQXMMI MTU va Xinjiang Tianye zamonaviy suv tejovchi texnologiyalar o‘quv va tadqiqot markazi" faoliyati to‘g‘risida
01.04.2024
"TIQXMMI" Milliy tadqiqot universiteti Gidravlika va gidroinformatika kafedrasi bilan Xitoy Xalq Respublikasining Xinjiang Tianye korxonasi hamkorligida yangi ochilgan "TIQXMMI MTU va Xinjiang Tianye zamonaviy suv tejovchi texnologiyalar o‘quv va tadqiqot markazi"ga tashrif bo‘yurishdi.  Tashrif davomida universitetimizni ko‘zga ko‘ringa joylri bilan tanishdilar. Uchrashuv davomida xar ikkala taraft ham turli xil taklif va rejalar bilan yuzlashdi.
Bunda xamkorlikda istiqbolli rejalari kelishib olindi. Shuningdek universiteti qoshidagi “O‘quv amaliyot tajriba maydonida”  Xitoyning  Tianye korxonasi xomiyligida 5 gektar maydonga mo‘ljallangan o‘quv-dala, tajriba maydonlari ishga tushirish, talabalarni ilmga jalb qilish va suv tejamkor sug‘orish texnologiyalari bilan amaliy ishlarni olib borish uchun bir qancha rejalar kelishib olindi.

О деятельности НИУ «ТИИИМСХ» и Учебно-исследовательского центра современных водосберегающих технологий Синьцзян-Тянье
01.04.2024
Сегодня мы посетили недавно открытый в сотрудничестве с кафедрой гидравлики и гидроинформатики Национального исследовательского университета «TИИИМСХ» и предприятием Синьцзян-Тянье Китайской Народной Республики Учебно-исследовательский центр современных водосберегающих технологий Синьцзян-Тянье. В ходе визита гости  ознакомились с нашим университетом. В ходе встречи обе стороны выступили с разными предложениями и планами.
Согласованы перспективные планы сотрудничества. Согласован ряд планов по созданию экспериментальных площадок площадью 5 гектаров, привлечению студентов к науке, проведению практических работ по водосберегающим технологиям орошения.