Universitetimizga Germaniyaning Iqtisodiyot va iqlim muhofazasi vazirligi delegatsiyasi rahbari boshchiligida kompaniya rahbarlari, ekspertlar va olimlar tashrif buyurdi
27.10.2023
"TIQXMMI" Milliy tadqiqot universitetiga Germaniyaning Iqtisodiyot va iqlim muhofazasi vazirligi delegatsiyasi rahbari Natalya Hermann-Kopotliv xonim boshchiligida NIVUS GmbH, Lutz-Jesco, Megger, German Water Rartnership, ANK GIC kompaniya rahbarlari, ekspertlar va olimlar tashrif buyurdi.
Uchrashuvda har ikki tomon uchun manfaatli bo‘lgan, dunyo va mintaqadagi dolzarb muammolari yechimiga yo‘naltirilgan toza ichimlik suvi texnologiyasi, energetika, suv inshootlari va nasos stansiyalari bo‘yicha hamkorlik istiqbollari hamda Germaniyalik mutaxassislarni o‘quv jarayoniga jalb qilish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida, TIQXMMI Milliy tadqiqot universitetida “O‘zbek-Nemis” suv taʼminoti qo‘shma o‘quv-ilmiy laboratoriyasini yaratish va uni jihozlash bo‘yicha konsepsiyasini ikki tomon mutaxassislari tomonidan ishlab chiqish kelishuviga erishildi.

Наш университет посетили руководители компаний, эксперты и ученые под руководством главы делегации Министерства экономики и защиты климата Германии
27.10.2023
Под руководством главы делегации Министерства экономики и защиты климата Германии г-жой Натальей Герман-Копотлив Национальный исследовательский университет «ТИИИМСХ» посетили руководители компаний, эксперты и ученые Nivus GmbH, Lutz-Jesco, Megger, German Water Partnership, ANK GIC.
На встрече были подробно обсуждены перспективы сотрудничества в области технологий чистой питьевой воды, энергетики, водных объектов и насосных станций, направленные на решение актуальных проблем в мире и регионе, представляющих интерес для обеих сторон, а также вопросы привлечения немецких специалистов к процессу обучения.
По итогам встречи специалистами обеих сторон была достигнута договоренность о разработке концепции создания и оснащения Узбекско-немецкой совместной учебно-научной лаборатории водоснабжения в НИУ «ТИИИМСХ».