Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarni qayta ishlash bo‘yicha seminar trening
2023 yil 6-aprel kuni Qishloq xo‘jalik mahsulotlarini saqlash va dastlabki ishlash texnologiyasi (meva-sabzavotlar bo‘yicha) ta’lim yo‘nalishi 3-kurs talabalari uchun Fransiya davlatining “SOFRECO” konsalting kompaniyasining ekpertlari ishtirokida seminar trening tashkil etildi.
“SOFRECO” konsalting kompaniyasi bugungi Yevropa Ittifoqining “O‘zbekiston Respublikasida meva-sabzavotchilik texnologiyalari bo‘yicha texnik ko‘mak” loyihasini amalga oshirmoqda.
Loyihani xalqaro konsultanti Rudjero Malossi “Sabzavotlar va ko‘katlarni innovatsion usulda qayta ishlash texnologiyalarida ichimlik suvining axamiyati va Yevropa Ittifoqining standart talablari” mavzusi taqdimot va mahalliy konsultant Aktam Azizov “Anor mevasini sifat ko‘rsatkichlari va ularni saqlash texnologiyalari” ma’vzusida ma’ruza qildi.
Seminar treningda maxsulotlarni saqlash va qayta ishlashdagi dolzarb muammolarga to‘xtalib o‘tildi. Talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga atroflicha javob olishdi. Ma’ruzalar yakunida kafedra va konsalting kompaniyasi o‘rtasida hamkorlikni yangi bosqichda davom ettirish hamda ta’lim yo‘nalishi talabalarining amaliyotlar o‘tashi va keyinchalik ishga joylashish masalalari bo‘yicha xam kelishib olindi.

Семинар-тренинг по переработке сельскохозяйственной продукции
6 апреля 2023 года для студентов 3 курса направления образования «технологии хранения и первичной переработки сельскохозяйственной продукции (по овощам и фруктам)» был организован семинар-тренинг с участием экспертов французской консалтинговой компании «SOFRECO».
Консалтинговая компания «SOFRECO» в настоящее время реализует проект Европейского Союза «Техническая помощь по технологиям выращивания фруктов и овощей в Республике Узбекистан».
Международный консультант проекта Руджеро Малосси выступил с презентацией на тему «Значение питьевой воды в инновационных технологиях переработки овощей и зелени и стандартные требования Европейского Союза», а местный консультант Актам Азизов прочитал лекцию на тему «Показатели качества плодов граната и технологии их хранения».
На семинаре были затронуты актуальные проблемы хранения и переработки продукции. Студенты получили подробные ответы на интересующие их вопросы. Была достигнута договоренность о продолжении сотрудничества кафедры и консалтинговой компании на новом уровне, а также о прохождении стажировок и последующем трудоустройстве студентов.