Tabiat tana bo‘lsa, jamiyat jondir
Har ikkalasini bir-biridan ayro tasavvur etish mumkin emas. Har ikkalasining muvozanati bilan hisoblashmaslik, xunuk oqibatlarga, ijtimoiy-iqtisodiy talofatlarga olib kelishi muqarrardir. Shuning uchun ham Konstitutsiyamizning yangi tahririda xuddi shu masala bir necha moddalar bilan muhrlanib qo‘yilgan.
Joriy yilning 25 mart kuni soat 11:00.da “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universitetida “Musaffo atrof-muhit – Yangi Konstitutsiya bilan kafolatlanadi” mavzusida uchrashuv tashkil etildi.
Unda unversitet professor-o‘qituvchilari, talaba yoshlar hamda O‘zbekiston Ekologik partiyasi vakillari va faollari ishtirok etishdi. Tadbirni Universitet rektori, professor Bahodir Mirzaev boshqarib bordi. Uchrashuvda “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy qonuni loyihasi mazmun-mohiyati hamda 30 aprelga mo‘ljallangan O‘zbekiston Respublikasi Referendumi ahamiyati haqida ma’lumot berildi.
O‘zbekiston Ekologik partiyasi Markaziy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi Abdushukur Xamzaev so‘zga chiqib, aholi hayoti va salomatlik darajasini yaxshilashning zaruriy sharti sifatida Yangi Konstitutsiya loyihasida atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha alohida bob kiritilganligini ta’kidlab o‘tdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, so‘nggi uch yilda qurilishlardan norozi bo‘lgan aholidan15 mingta murojaat kelib tushgan, sudlar tomonidan birgina Toshkent shahrida 200 dan ortiq qurilishlar to‘xtatib qo‘yilgan, avtomobillar soni 1,3 millionga ko‘payib, 3,6 millionga yetgan, har yili atmosfera havosiga 2,2 million tonna sanoat va transport tashlanmalari chiqarilayotgani ham ushbu masala tobora dolzarb ahamiyat kasb etayotganligidan dalolat bermoqda.
Shu munosabat bilan, Bosh qomusimiz loyihasida “davlat fuqarolarning ekologik huquqlarini ta’minlash va atrof-muhitga zararli ta’sir ko‘rsatilishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida shaharsozlik faoliyati sohasida jamoatchilik nazoratini amalga oshirish uchun shart-sharoitlar yaratadi” degan norma mustahkamlanmoqda.
Shaharlarning bosh rejalarini jamoatchilik muhokamasidan majburiy o‘tkazilishi shartligi haqidagi konstitutsiyaviy qoida hozirgi sharoitda tobora dolzarb ahamiyat kasb etib borayotgan shaharsozlikka oid masalalarni xalqimiz bilan bamaslahat yechish imkonini beradi. Har kim qulay atrof-muhitga, uning holati to‘g‘risidagi ishonchli axborotga ega bo‘lish huquqiga egaligi belgilanmoqda. Aholimiz va kelajak avlod uchun ekologik toza hududni saqlab qolishning konstitutsiyaviy kafolatlari yaratilayotgani ta’kidlab o‘tildi.
Yangilanayotgan Konstitutsiya xalqparvar davlat qurish maqsadida kuchli parlament, ixcham va mas’uliyatli hukumat, mustaqil va adolatli sud tizimini barpo etishga qaratilgan. Konstitutsiyamizga ilk marotaba fuqarolik jamiyati institutlariga bag‘ishlangan alohida bob kiritilishi va ular faoliyati kafolatlarining belgilanishi jamiyatda ochiqlik, oshkoralik va qonuniylik muhitini, davlat va jamiyat o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlash hamda kuchli jamoatchilik nazoratini yo‘lga qo‘yish uchun mustahkam zamin hozirlaydi.
Uchrashuv so‘ngida talaba-yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga atroflicha javob olishdi. Tadbirda A.Hamzaevninng jonli va qiziqarli tarzdagi, fikr va faktlarga boy jozibali nutqi ko‘pchilikning diqqatini tortdi. Shuning uchun ham ularning chiqishlari talaba va professor o‘qituvchilar tomonidan berilgan ketma-ket savollar bilan olqishlandi, tadbirga ko‘tarinki ruh baxsh etdi.

Взаимодействие природы и общества
25 марта 2023 года в 11:00 в Национальном исследовательском университете «ТИИМСХ» была организована встреча на тему «Новой Конституцией гарантируется чистая окружающая среда».
В ней приняли участие профессорско-преподавательский состав, студенты, представители и активисты Экологической партии Узбекистана. Встречу открыл ректор университета, профессор Мирзаев Баходир Суюнович. На ней была представлена информация о содержании проекта Конституционного закона Республики Узбекистан «О Конституции Республики Узбекистан» и значении референдума Республики Узбекистан, намеченного на 30 апреля.
Выступая, председатель Исполнительного комитета Центрального совета Экологической партии Узбекистана Абдушукур Хамзаев отметил, что в качестве необходимого условия повышения уровня жизни и здоровья населения в проекте новой конституции предусмотрена отдельная глава об охране окружающей среды.
Согласно данным, за последние три года от жителей, недовольных строительством, поступило 15 тысяч обращений, только в Ташкенте судами остановлено более 200 строек, количество автомобилей увеличилось на 1,3 миллиона и достигло 3,6 миллиона. Тот факт, что ежегодно в атмосферу выбрасывается 2,2 миллиона тонн промышленных и транспортных выбросов, число которых достигло 6 млн, также свидетельствует о том, что этот вопрос становится все более актуальным.
В новой редакции Конституции вносится новая норма, которая гласит следующее: «Государство создает условия для осуществления общественного контроля в области градостроительной деятельности в целях обеспечения экологических прав граждан и недопущения вредного воздействия на окружающую среду».
Обновляемая Конституция направлена на создание сильного парламента, компактного и ответственного правительства, независимой и справедливой судебной системы с целью построения народного государства. Роль и статус институтов гражданского общества конституционно усиливаются, впервые включается отдельная глава, посвященная институтам гражданского общества, дается определение институтам гражданского общества и устанавливаются гарантии их деятельности.
В проекте предоставляют широкие возможности и сильную защиту в обеспечении большей активности средств массовой информации и институтов гражданского общества, укрепляют атмосферу открытости, гласности и законности в обществе, диалога между государством и обществом, создают почву для установления сильного общественного контроля, дальнейшего повышения свободы слова и информации в нашей стране.