Markaziy va G‘arbiy Osiyo hamda Shimoliy Amerikada mustahkam bo‘lmagan holatdan barqaror (chidamli) bo‘lgan CGIAR tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan (F2R CWANA) loyiha doirasida 2023 yil 30 yanvar- 3 fevral kunlari O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish xalqaro ilmiy markazi (ISCAD), Xalqaro oziq-ovqat siyosati tadqiqot instituti (IFPRI), Qurg‘oqchil hududlarda qishloq xo‘jaligi tadqiqotlari xalqaro markazi (ICARDA), Xalqaro suv tadqiqotlari instituti (IWMI) va Toshkentdagi Xalqaro Vestminster universiteti (TWIU) bilan hamkorlikda amaliy ekonometrik tahlil bo‘yicha trening kursini tashkil qilindi.
Mazkur treningda ishtirok etish maqsadida Respublika bo‘ylab barcha tashkilotlardan ko‘plab talabgorlar arizalar topshirishdi va ular orasidan kuchli nomzodlar saralab olindi. Ushbu nomzodlar orasida Universitetimizning 08.00.04 - Qishloq xo‘jaligi iqtisodiyoti ixtisosligi bo‘yicha 3 nafar tayanch doktorantlari : Tosheva Maftuna Rustamovna , Yestekov Aktilek Uralxanovich, Shaxnoza Hamroeva hamda 05.09.07-Gidravlika va muhandislik gidrologiyasi ixtisosligi bo‘yicha 1 nafar tayanch doktorant Davronjon Allayorovlar tanlab olindi.
O‘quv kursining maqsadi O‘zbekistondagi yosh olimlar, iqtisodchilar/tadqiqotchilarning miqdoriy tadqiqotlar, iqtisodiy-siyosiy jarayonlar tahlili, xususan, qishloq-oziq-ovqat sektorini rivojlantirish mazmunidagi ijtimoiy-iqtisodiy hodisalarni ekonometrik tahlil qilish uchun mavjud salohiyatini yanada mustahkamlashga qaratilgan. Hozirda universitet tadqiqotchilarning qishloq oziq-ovqat sektori va unga tegishli barcha sohalarda ishonchli va shaffof amaliy-siyosiy tadqiqotlarni o‘tkazish hamda ularning ta’sirini baholash qobiliyatini mustahkamlashmoqdalar. Mashg‘ulotlar STATA va R kabi ilg‘or statistik paketlardan foydalangan holda amaliy va empirik tahlillarni uyg‘unlashtirgan. O‘quv kursining ishchi tillari ingliz va o‘zbek tillarida bo‘lib o‘tmoqda.

Базовые докторанты Национального исследовательского университета «ТИИИМСХ» принимают участие в обучающем семинаре по прикладному эконометрическому анализу
01.02.2023
С 30 января по 3 февраля 2023 года в рамках инициативы CGIAR (F2R CWANA) «От уязвимости к устойчивости в Центральной и Западной Азии и Северной Африке» в сотрудничестве с Международным центром стратегического развития и исследований в сфере продовольствия и сельского хозяйства при Министерстве сельского хозяйства(ISCAD), Международным научно-исследовательским институтом продовольственной политики (IFPRI), Международным центром сельскохозяйственных исследований в засушливых регионах (ICARDA), Международным институтом управления водными ресурсами (IWMI) и Международным Вестминстерским университетом (TWIU) в городе Ташкенте организован учебный курс по практическому эконометрическому анализу.
Для участия в тренинге было подано большое количество заявок от организаций со всей республики, из которых были отобраны сильные кандидаты. Среди них 3 базовых докторанта нашего университета: по специальности 08.00.04 - экономика сельского хозяйства Тошева Мафтуна Рустамовна, Естеков Актилек Уралханович, Шахноза Хамроева и 1 базовый докторант по специальности 05.09.07-гидравлика и инженерная гидрология Давронжон Аллаёров.
Целью учебного курса является дальнейшее укрепление потенциала молодых ученых, экономистов/исследователей для проведения количественных исследований, анализа экономических и политических процессов, в частности, эконометрического анализа социально-экономических явлений в контексте развития сельскохозяйственно-продовольственного сектора. Обучение сочетает в себе практический и эмпирический анализ с использованием передовых статистических пакетов, таких как STATA и R. Рабочие языки учебного курса – английский и узбекский.