Umumiy qiymati 620.000 EUR tashkil qilgan ushbu grant ( 2021-2024y) bo'yicha asosiy tashkilot sifatida Germaniyaning Ebersvalde Barqaror rivojlantirish universiteti (HNEE), Butunjahon agro o‘rmon xo‘jaligi markazi (ICRAF- lnternational Centre for Research in Agroforestry ) va "Toshkent Irrigatsiya va Qishloq Xo‘jaligini Mexanizatsiyalash Muhandislari Instituti" Milliy Tadqiqot Universiteti xamkorlik qilmoqda.Shuningdek, Berlin Texnika universiteti, Germaniya Arxitektura instituti- Tabiiy qurilish laboratoriyasi, Xalqaro qishloq xo‘jaligi tadqiqotlari bo‘yicha maslahat guruhi (CGIAR-), Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot federal vazirligi (BMZ) kabi bir qator halqaro tashkilotlar ham loyixaga o’zlarining ilg’or tajribalari bilan faol qatnashib kelishmoqda.Eslatib o’tamiz, VEGERA loyixasining O’zbekistondagi koordinatori, universitetimiz rektori, t.f.n, professor B.S.Mirzayev xisoblanib, loyixa doirasidagi vazifalar jamoa bilan bosqichma-bosqich shaklda samarali olib borilmoqda.
Joriy yilning 6-yanvar sanasida “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy Tadqiqot Universitetiga Germaniyalik (Eberswalde University for Sustainable Development, HNEE) Ebersvalde Barqaror Rivojlanish Universiteti (HNEE),Amaliy fanlar universiteti, O'rmon va atrof-muhit fakulteti,(Centre for Econics and Ecosystem Management), Xalqaro magistratura dasturi rahbari, (Global Change Management), “Ijtimoiy-iqtisodiyot va kommunikatsiyalar” kafedrasi, Markaziy Osiyodagi ijtimoiy va ekologik o'zgarishlar boyicha ko’p yillik tajribaga ega bo’lgan yetuk mutaxassis, Xalqaro grant va loyixalar bo‘yicha ekspert, VEGERA xalqaro granti koordinatori Professor Martin Welp universitetimizga tashrif buyurdi.
Rasmiy yig’ilish universitetimizdagi “Suv xo’jaligini tashkil etish va boshqarish” fakultetining Turon Bank xonasida bo’lib o’tdi. Uchrashuvni “Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor Saloxiddinov Abdulxakim , O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor Xudayarov Baxtiyar, “Gidrotexnika qurilishi” fakulteti prof. Xasanov Baxriddin, “Ingliz tili” kafedrasi dotsent v.b. Eshchanova Go’zal, “Gidrotexnika qurilishi” fakulteti dotsenti Yunusova Farida,Toshkent Arxitektura va Qurilish Instituti dotsentlari Siddiqov Ikrom, Xasanov Azamat va Bonu Azizova, Xalqaro aloqalar bo’lim boshlig’i Sherzod Raxmonovlar qatnashishdi.
Ushbu uchrashuvdan ko’zlangan maqsad loyixa doirasida universiterimizda Germaniyalik arxitektorlar tomonidan ikki-qavatli Demo house (Demonstration House) laboratoriyasi qurilishi rejalashtirilgan bo’lib, xorijlik xamkorimizga universitet xududidan qurilish uchun ajratilgan yer maydonlariga mos hududlar ko’rsaildi. Shunigdek, hamkorlarimizga univeritetimizda mavjud laboratoriyalarga kichik ekskursiyalar tashkil qilindi.
Shuningdek, tadbir davomida laboratoriyaning dastlabki loyixalari jamoa tomonidan tagdim qilindi va xamkorimizga har tomonlama ma’qul keldi. Berlin Texnika Unibersiteti mutaxassislari ham laboratoriya qurilishiga jalb qilingan.Ushbu laboratoriyani barpo etishdan maqsad “Gidrotexnika qurilishi” fakultetida Germaniya Oliy Ta’lim Muassasalaridagi xalqaro tajribasini qo’llagan xolda yangi ta’lim yo’nalishlarini tashkil qilish, innovatsion ta’lim dasturlarini ishlab chiqish,loyixa doirasida yangi jixozlarni o’rnatish orqali o’qituvchilar, talabalar va tadqiqotchilar uchun zarur shart-sharoitlar yaratishdir. Shunigdek, hamkorlarimizga univeritetimizda mavjud laboratoriyalarga kichik ekskursiyalar tashkil qilindi.
Uchrashuv davomida Ebersvalde Barqaror Rivojlantirish Universiteti va “TIQXMMI” Milliy Tadqiqot Universiteti o’rtasida ta’lim va ilmiy tadqiqot masalalarida hamkorlikni yanada rivojlantirish, loyixa doirasida faoliytlarni amalga oshirish boy’icha ham yaqindan muzokaralar olib borishdi.
Umid qilamizki, mazkur xalqaro loyiha doirasida "Toshkent Irrigatsiya va Qishloq Xo‘jaligini Mexanizatsiyalash Muhandislari Instituti" Milliy Tadqiqot Universitetida grant mavzusi bo‘yicha Germaniyalik olimlar bilan tajriba almashinib, shu sohada universitetimiz ravnaqi yo‘lida professor va o‘qituvchilar, qolaversa, o‘sib kelayotgan yosh avlodga sifatli ta’lim berishdek vazifalarni yanada mukammallashtirishga erishiladi.

НИУ «ТИИИМСХ» в рамках международного гранта VEGERA посетил профессор из Германии Мартин Велп
В нашем университете в сотрудничестве с Университетом устойчивого развития Эберсвальде, Германия с 1 августа 2021 года начал свою деятельность международный проект «The improvement of energy efficiency in the building sector through the use of renewable raw materials from agroforestry systems» («Повышение энергоэффективности в строительном секторе за счет использования возобновляемого сырья из систем агролесоводства»). Университет устойчивого развития Эберсвальде отмечен как ведущее учебное заведение в конкурсе, объявленном Международной климатической инициативой Германии (IKI), по направлению «Энергоэффективность в строительной сфере».
Основными организациями по данному гранту (2021-2024 годы), общая стоимость которого составляет 620.000 евро, являются Университет устойчивого развития в Эберсвальде (HNEE), Всемирный Центр агролесоводства (ICRAF - lnternational Centre for Research in Agroforestry) и Национальный исследовательский университет «ТИИИМСХ». Ряд международных организаций, таких как Берлинский технический университет, немецкий архитектурный институт - лаборатория естественного строительства, Международная консультативная группа по сельскохозяйственным исследованиям (CGIAR -), Федеральное министерство экономического сотрудничества и развития (BMZ), активно участвуют в проекте со своим передовым опытом. Координатором проекта VEGERA в Узбекистане является ректор нашего университета, д.т.н., профессор Мирзаева Баходир Суюнович. Задачи в рамках проекта эффективно реализуются командой поэтапно.
6 января 2022 года Национальный исследовательский университет «ТИИИМСХ» посетил координатор международных грантов VEGERA, эксперт по международным грантам и проектам, ведущий специалист по по социальным и экологическим изменениям в Центральной Азии, руководитель международной магистерской программы (Global Change Management) профессор Мартин Велп.
Официальная встреча состоялась в помещении Турон Банка факультета организации и управления водным хозяйством. На встрече присутствовали проректор по международному сотрудничеству д.т.н., профессор Салохиддинов Абдулхаким Темирходжаевич, проректор по учебной работе д.т.н., профессор Худаяров Бахтияр Алимович, д.т.н., профессор факультета гидротехнического строительства Хасанов Бахриддин Баратович, и.о.доцента кафедры английского языка Эшчанова Гузал Эркиновна, доцент факультета гидротехнического строительства Юнусова Фарида Рахимбердиевна, доценты Ташкентского архитектурно-строительного института Сиддиков Икром, Хасанов Азамат и Азизова Бону, начальник отдела международных связей Рахманов Шерзод.
На территории нашего университета немецкими архитекторами запланировано строительство двухэтажного демонстрационного дома-лаборатории (Demonstration House). Зарубежному партнеру были показаны участки, выделенные университетом под строительство. Кроме того, для наших партнеров были организованы экскурсии в действующие лаборатории нашего университета.
В ходе встречи коллективом были представлены предварительные проекты лаборатории, которые нашему партнеру понравились. К строительству лаборатории были привлечены специалисты Берлинского технического университета. Целью создания данной лаборатории является организация новых образовательных направлений, а также разработка инновационных образовательных программ с использованием международного опыта высших учебных заведений Германии на факультете гидротехнического строительства. Также между Университетом устойчивого развития Эберсвальде и Национальным исследовательским университетом «ТИИИМСХ» были проведены тесные переговоры о дальнейшем развитии сотрудничества в сфере образовательных и научных исследований, реализации мероприятий в рамках проекта.