“YASHIL MAKON” – YANGI IMKON
Inson otib ketgandan song undan qoladigan va uning nomiga savoblar ajru mukofotlar yozilib turishiga bois boladigani ham u ekkan va ostirgan daraxtidir deyiladi qadimiy manbalardaXuddi shunga amal qilgan holda TIQXMMIMilliy tadqiqot unversitetining barcha fakultetlari oz jamoalari bilan "Yangi Ozbekiston" bogi hududida yaqin bolgan joyda kochat otkazishga astoydil kirishib ketdilar.
Kuni kecha "Suv xojaligini tashkil etish va boshqarish" fakulteti bilan birgalikda universitet rektori professor Bahodir Mirzaevning ishtiroki ham alohida ahamiyat kasb etdi. Rektorning o‘zlari ham ezgu niyatlar bilan bir nechta ko‘chat o‘tqazdilar. Tadbirda mas’ul sifatida prorektor Baxtiyor Xasanov va Mirzo ulug’bek tuman tuman prokuraturasi va obodonlashitirsh boshqarmasidan vakillar kelib ishtirok etishdi. Ko’chat o‘tqazish, suv quyish va ularni tizimli ravishda bir qator qilib ekilishi ham g’oyat go‘zal manzara. Pavlovniya va archa ko‘chatlari o‘ziga xos geometrik simmetriya asosida qatorlashtirib  ekildi.
Fakultet dekani Rashid Hakimov bir necha yillardan keyin bu manzaraga ko‘zi tushgan yo‘lovchi-yu haydovchilarning duosini olamiz deya ellik chog‘lik talabalarni ruhlantirdi. Dekan muovini Jamshid Turdiyev bir qo‘lida chelak, ikkinchi qo‘lida belkurak bilan barcha talabalarga ibrat bo‘ldi. Prorektor Baxtiyor Xasanov keltirilgan 500 ta archa, pavlovniya ko’chatlari olib kelingani ezgulik sari savobli ish ekanini qayd etdi.
Yerni kovlab, unga suv quyib, ko’chat o’tkazish bilan band bo’lgan talabalar benihoya shod bo’lib ko’tarinki ruh bilan ishlashdi.  Tadbirda SXTEB fakulteti jamoasi, kafedra mudirlari, professor-o’qituvchilari ham ishtirok etib ayricha shavq bilan mehnat qilishdi. Bu jarayon davomli tarzda  amalga oshirilishi maqsadga muvofiqdir.

«ЗЕЛЕНОЕ ПРОСТРАНСТВО» — НОВАЯ ВОЗМОЖНОСТЬ
Большое значение приобретают мероприятия, проводимые в рамках проекта «Зеленое пространство» в различных предприятиях и организациях, образовательных учреждениях по всей нашей стране. Профессорско-преподавательский состав Национального исследовательского университета «ТИИИМСХ» приступил к посадке саженцев на территории парка «Новый Узбекистан».
Вчера ректор университета профессор Мирзаев Баходир Суюнович совместно с коллективом факультета организации и управления водным хозяйством принял участие в данном мероприятии и посадил несколько саженцев. В мероприятии приняли участие проректор Хасанов Бахтиер Уришович и представители прокуратуры и управления благоустройства Мирзо Улугбекского района. 500 саженцев павловнии и можжевельника были посажены рядами с учетом уникальной геометрической симметрии.
Декан факультета Рашид Хакимов воодушевил студентов, сказав, что через несколько лет мы получим благословение водителей-пассажиров, которые увидят это зрелище.
Студенты работали с большим воодушевлением. В мероприятии также принял участие коллектив факультета организации и управления водным хозяйством, заведующие кафедрами, профессорско-преподавательский состав. Желательно, чтобы этот процесс осуществлялся непрерывно.