Davlatimiz rahbari, muhtaram Prezidentimiz tomonidan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishlarida “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirish vazifasi belgilangan. Yurtimizda «Yashil makon» umummilliy loyihasi doirasida 2022 yil 20 oktyabrdan «dolzarb 40 kunlik» tadbirlari boshlangan.
Bunday keng ko‘lamli tashabbusning amalga oshirilishi natijasida shaharlarimiz va mahallalarda yashil maydonlar hududi bo‘yicha bir qator ko‘kalazorlashtirish va archa va manzarali daraxtlar ko‘chatlarini ekish ishlari amalga oshirib kelinmoqda.
«Yashil makon» umummilliy loyihasi bo‘yicha bugun unversitetimizda ko‘kalamzorlashtirish tadbiri o‘tkazildi. Mazkur ko‘kalamzorlashtirish tadbiri O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat ko‘mita bilan hamkorlikda hamda ushbu qo‘mitaning homiyligida mutaxassislar yordamida tashkil etildi.
Bugungi tadbirda Toshkent shahar Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish qo‘mitasining Mirzo Ulug‘bek tumani vakillari, universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilar jamoasi hamda universitet Yoshlar ittifoqi yetakchilari faol ishtirok etishda.
«Yashil makon» umummilliy loyihasi bo‘yicha o‘tkazilgan ko‘kalamzorlashtirish tadbirida universitet hududida 100ga yaqin archa va manzarali daraxtlar ekildi va obodonlashtirish ishlari olib borildi.
«Yashil makon» umummilliy loyihasi doirasida 2022 yil 20 oktyabrdan boshlangan «dolzarb 40 kunlik» tadbirlari universitetning “O‘quv tajriba xo‘jaligi” hududlarida hamda Toshkent shahrining universitetimizga biriktirilgan mahallalarida ham davom etadi.

Мероприятие общенационального проекта «Зеленое пространство» в Национальном исследовательском университете «ТИИИМСХ»
07.11.2022
На видеоселекторных совещаниях, проведенных главой государства, уважаемым Президентом, была поставлена задача реализации общенационального проекта «Зеленое пространство». В нашей стране в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» с 20 октября 2022 года стартовали мероприятия «актуальные 40 дней». В результате реализации такой масштабной инициативы в наших городах и микрорайонах проводится ряд озеленительных работ и посадок елей и декоративных деревьев.
В рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» сегодня в нашем университете было проведено мероприятие по озеленению. Это экологическое мероприятие было организовано в сотрудничестве с Государственным комитетом лесного хозяйства Республики Узбекистан и при поддержке специалистов под эгидой этого комитета.
В сегодняшнем мероприятии активное участие приняли представители Ташкентского комитета экологии и охраны окружающей среды Мирзо-Улугбекского района, руководство университета, профессорско-преподавательский состав и лидеры Союза молодежи университета.
В рамках мероприятия по озеленению на территории университета было посажено около 100 елей и декоративных деревьев, проведены работы по благоустройству.
В рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» мероприятия «актуальные 40 дней», начавшиеся 20 октября 2022 года, продолжатся на территории учебного опытного хозяйства университета, а также в прилегающих к университету махаллях города Ташкента.