Bugundan davlat oliy taʼlim tashkilotlariga oʻqishni koʻchirish va tiklash boʻyicha arizalar qabuli boshlandi
15.07.2026
2026/2027-oʻquv yili uchun talabalarning oʻqishini davlat oliy taʼlim tashkilotlariga koʻchirish boʻyicha onlayn arizalar 15-iyuldan 5-avgustga (shu kuni ham) qadar qabul qilinadi.
🖥 Arizalar quyidagi platformalar orqali yuboriladi: ➖ 2 ta uzrli sababga ko‘ra respublikaning bir davlat oliy ta’lim tashkilotidan boshqa oliy ta’lim tashkilotiga yoki bir oliy ta’lim tashkiloti doirasida oʻqishni koʻchirish, shuningdek, bir oliy ta’lim tashkiloti doirasida o‘qishni qayta tiklash bo‘yicha arizalar– transfer.edu.uz; ➖ xorijiy va nodavlat oliy ta’lim tashkilotlaridan davlat oliy ta’lim tashkilotlarining mos va turdosh bakalavriat ta’lim yo‘nalishlarigamy.uzbmb.uz. 🔰 Yangi tartibga koʻra, xorijiy va nodavlat OTTlardan davlat OTTlariga oʻqishini koʻchirishda: ✔️ umumtaʼlim fanlari hamda chet tili boʻyicha milliy sertifikatlar axborot tizimi orqali avtomatik aniqlanadi; ✔️ xalqaro sertifikatlar esa talabgor tomonidan boshqa hujjatlar bilan birga elektron tarzda yuklanadi. ☝️ Eslatib oʻtamiz, Vazirlar Mahkamasining 2026-yil 11-iyundagi 299-son qaroriga muvofiq, xorijiy va nodavlat oliy taʼlim tashkilotlaridan davlat OTTlarining mos va turdosh bakalavriat taʼlim yoʻnalishlariga oʻqishini koʻchirishda chet tili hamda umumtaʼlim fanlari boʻyicha milliy yoki xalqaro sertifikatga ega talabgorlarga tegishli fanlardan tabaqalashtirilgan yoki maksimal ball beriladi. ⏳ Arizalarni qabul qilish 2026-yil 5-avgustga (shu kuni ham) qadar davom etadi.

С сегодняшнего дня начался прием заявок на перевод и восстановление обучения в государственных высших образовательных организациях.
15.07.2026
Онлайн-заявки на перевод обучения студентов в государственные высшие образовательные организации на 2026/2027 учебный год принимаются с 15 июля по 5 августа (включительно).
Заявки подаются через следующие платформы:
Заявления о переводе обучения из одной государственной высшей образовательной организации в другую высшую образовательную организацию республики или в рамках одной высшей образовательной организации по 2 уважительным причинам, а также о возобновлении обучения в рамках одной высшей образовательной организации -“transfer.edu.uz”;
По соответствующим и смежным направлениям бакалавриата государственных высших образовательных организаций из зарубежных и негосударственных высших образовательных организаций - “my.uzbmb.uz”.
— Согласно новому порядку, при переводе обучения из зарубежных и негосударственных высших учебных заведений в государственные:
Национальные сертификаты по общеобразовательным предметам и иностранному языку автоматически определяются через информационную систему;
Международные сертификаты загружаются заявителем в электронном виде вместе с другими документами.
Напомним, что в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 11 июня 2026 года No 299, при переводе из зарубежных и негосударственных высших образовательных организаций на соответствующие и смежные направления образования бакалавриата государственных высших образовательных учреждений претендентам, имеющим национальный или международный сертификат по иностранному языку и общеобразовательным предметам, присваивается дифференцированный или максимальный балл по соответствующим предметам.