Abituriyentlar diqqatiga!
5-iyundan oliy va kasbiy taʼlim tashkilotlariga oʻqishga kirish uchun 2026-yil 5-iyun kuni soat 8:00 dan boshlanadi.
Unutmang! Oliy ta’lim tashkilotlariga qabul jarayonida abituriyentlarni onlayn ro‘yxatdan o‘tkazish hamda yakuniy natijalarni olish O‘zbekiston Respublikasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Bilim va malakalarni baholash agentligining rasmiy veb-sayti (my.uzbmb.uz) orqali ikki bosqichda amalga oshiriladi.
Prezidentning PF-81-son Farmoniga muvofiq, oliygohlar bakalavriatiga qabul jarayoni ikki bosqichda — “avval test, so‘ng tanlov” tamoyiliga muvofiq amalga oshiriladi.
1-bosqichda abituriyentlar har yili 5-iyundan 25-iyunga qadar (shu kuni ham) test sinovi topshirish uchun my.uzbmb.uz saytida onlayn roʻyxatdan oʻtadi hamda quyidagilarni tanlaydi:
• Faqat test sinovida ishtirok etsa:
• fanlar majmuasi;
• taʼlim tili;
• test topshirish hududi.
Alohida iqtidor talab etiladigan taʼlim yoʻnalishlari boʻyicha kasbiy/ijodiy imtihonlarda ishtirok etsa:
• test topshirish hududi;
• alohida iqtidor talab etiladigan taʼlim yoʻnalishi;
• kasbiy (ijodiy) imtihon topshiriladigan oliygoh.
Oliygohlarga kirish imtihonlari iyul-avgust oylarida oʻtkaziladi.
2-bosqichda abituriyentlar kirish imtihonlari toʻliq yakunlanganidan soʻng 15 kun davomida my.uzbmb.uz sayti orqali quyidagilarni tanlaydi:
• oliy taʼlim muassasasi;
• bakalavriat taʼlim yoʻnalishi;
• taʼlim shakli;
• tanlov ustuvorligi.
Abituriyent test sinovida toʻplagan ballarini imtihon oʻtkazilgan kunning ertasiga bilishi mumkin. Uning talabalikka tavsiya etilgan yoki etilmagani qabul jarayonining 2-bosqichi toʻliq yakunlangandan keyin bir hafta muddatda Bilimni baholash agentligining rasmiy veb-saytida eʼlon qilinadi.
Texnikumlarda oʻqish istagini bildirgan abituriyentlar oliygohlarga qabulning yakuniy natijasi eʼlon qilinganidan soʻng 10 kun muddatda quyidagilarni tanlaydi:
• texnikum;
• kasb va mutaxassislik;
• taʼlim shakli.
Natija bir hafta muddatda Bilimni baholash agentligining rasmiy veb-saytida eʼlon qilinadi.
Abituriyentlar va ularning ota-onalariga qulayliklar yaratish maqsadida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda barcha oliy ta’lim tashkilotlarida “Qabul-2026” shtabi faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Bundan tashqari, fuqarolarimiz vazirlikning 1006, Agentlikning 1195 ishonch telefoni yoki @EduuzUniversalBot’ga murojaat qilgan holda o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javob olishlari mumkin.

Вниманию абитуриентов!
С 5 июня поступление в высшие и профессиональные образовательные организации начнется с 8:00 5 июня 2026 года.
Не забывайте! Онлайн-регистрация абитуриентов в процессе приема в высшие образовательные организации и получение итоговых результатов осуществляется в два этапа через Единый портал интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан и официальный веб-сайт Агентства по оценке знаний и квалификаций при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан (my.uzbmb.uz).
Согласно Указу Президента No УП-81, процесс приема в бакалавриат высших учебных заведений осуществляется в два этапа — по принципу "сначала тест, потом отбор."
На первом этапе абитуриенты ежегодно с 5 по 25 июня (включительно) регистрируются онлайн на сайте my.uzbmb.uz для сдачи тестовых испытаний и выбирают:
- Только при участии в тестировании:
- комплекс дисциплин;
- язык обучения;
- зона тестирования.
При участии в профессиональных/творческих экзаменах по направлениям образования, требующим особых способностей:
язык обучения;
территория сдачи тестирования;
направление образования, требующее особых способностей;
вуз, в котором сдается профессиональный (творческий) экзамен.
Вступительные экзамены в вузы будут проводиться в июле-августе.
На 2-м этапе абитуриенты в течение 15 дней после полного завершения вступительных экзаменов выбирают следующее через сайт my.uzbmb.uz:
- высшее образовательное учреждение;
- направление образования бакалавриата;
- форма обучения;
- приоритет выбора.
Абитуриент может узнать баллы, набранные в тестовом испытании, на следующий день после экзамена. О том, рекомендован ли он в студенты или нет, будет объявлено на официальном сайте Агентства по оценке знаний в недельный срок после полного завершения второго этапа процесса приема.
Абитуриенты, изъявившие желание учиться в техникумах, в 10-дневный срок после объявления окончательных результатов приема в вузы выбирают:
- техникум;
- профессия и специальность;
- форма обучения
Результат будет опубликован в течение недели на официальном сайте Агентства по оценке знаний.
В целях создания удобств для абитуриентов и их родителей в Министерстве высшего образования, науки и инноваций и во всех высших учебных заведениях налажена деятельность штаба "Прием-2026."
Кроме того, наши граждане могут получить ответы на интересующие их вопросы, обратившись по телефонам доверия министерства 1006, Агентства 1195 или @EduuzUniversalBot.