Xorijda istiqomat qilayotgan yosh vatandoshlar uchun 30 ta davlat granti ajratildi
O‘zbekiston Respublikasining Prezidentining “Davlat oliy ta’lim tashkilotlariga o‘qishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlari tasdiqlash to‘g‘risida” 2025-yil 18-iyuldagi F–43-son farmoyishi bilan o‘zbek tili va adabiyoti, tarix, madaniyat, san’at va hunarmandchilik yo‘nalishlarida o‘qish istagini bildirgan, xorijda istiqomat qilayotgan yosh vatandoshlar uchun 30 ta davlat granti ajratilgan.
Ajratilgan grant o‘rinlarining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari kesimidagi taqsimoti hamda grant o‘rinlariga tanlov o‘tkazish bo‘yicha muvaqqat tartib O‘zbekiston Respublikasi ta’lim tashkilotlariga qabul qilish bo‘yicha davlat komissiyasi majlisining 2024-yil 16-avgustdagi 72-4-son bayoni bilan tasdiqlangan.
Yuqoridagilarni inobatga olib, tanlovni yuqori saviyada tashkil etish maqsadida:
·       ushbu tanlov, uni o‘tkazish tartibi va muddatlari, mazmun-mohiyati to'grisida oliy ta'lim tashkilotining rasmiy veb-sayti va ijtimoiy tarmoqlarda elonlar berish, targ‘ibot-tashviqot ishlarini tashkil qilish;
·       amalga oshirilgan targ‘ibot-tashviqot ishlari bo‘yicha axborot hamda oliy ta’lim tashkilotining rasmiy veb-sayti va ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarda berilgan e’lonlarning havolasini besh kun muddatda Vazirlikka elektron pochtasi orqali taqdim etish;
·       vatandoshlar uchun taqdim etiladigan davlat grantlariga talabgorlardan 2025-yil 16-oktabr kuniga qadar arizalarni qabul qilish;
·       arizalari qabul qilingan talabgorlar ro‘yxati va ular to‘g‘risidagi ma’lumotlarni (fuqaroligi, pasporti yoki ID nusxasi, tanlangan oliy ta’lim tashkiloti, ta’lim yo‘nalishi nomi va boshqalar) 2025-yil 15-oktabrga qadar Vazirlikka taqdim etilishini ta’minlashingiz so‘raladi.

Для молодых соотечественников, проживающих за рубежом, выделено 30 государственных грантов
Распоряжением Президента Республики Узбекистан от 18 июля 2025 года No Р-43 "Об утверждении параметров государственного заказа приема на учебу в государственные высшие образовательные организации" выделено 30 государственных грантов для молодых соотечественников, проживающих за рубежом, изъявивших желание обучаться по направлениям узбекского языка и литературы, истории, культуры, искусства и ремесел.
Распределение выделенных грантовых мест в разрезе направлений образования бакалавриата и временный порядок проведения конкурса на грантовые места утверждены протоколом заседания Государственной комиссии по приему в образовательные организации Республики Узбекистан от 16 августа 2024 года No 72-4.
Учитывая вышеизложенное, в целях организации конкурса на высоком уровне:
• размещение объявлений на официальном сайте высшего учебного заведения и в социальных сетях об этом конкурсе, порядке и сроках его проведения, содержании и организации пропагандистско-разъяснительной работы;
• в пятидневный срок представить в Министерство по электронной почте информацию о проведенной агитационно-пропагандистской работе и ссылку на объявления, размещенные на официальном веб-сайте и страницах в социальных сетях высшего учебного заведения;
· прием заявок от претендентов на государственные гранты, предоставляемые для соотечественников, до 16 октября 2025 года;
· просим Вас обеспечить представление в Министерство до 15 октября 2025 года списка претендентов, заявления которых приняты, и сведений о них (копия гражданства, паспорта или удостоверения личности, выбранная организация высшего образования, наименование направления образования и др.).