Suv xo‘jaligi vaziri stipendiyasi tanlovi
❗️ “Suv xo‘jaligi vaziri stipendiyasi”ga nomzodlarning hujjatlarini qabul qilish va ko‘rib chiqish bo‘yicha tanlov e’lon qilinadi.
✅ Stipendiya suv xo‘jaligi sohasiga kadrlar tayyorlovchi oliy ta’lim muassasalarining ilmiy-tadqiqot ishlarida faol, texnik va ixtirochilik qobiliyatiga ega bo‘lgan, fan olimpiadalari g‘oliblari, turli tanlovlarda faxrli o‘rinlarni egallagan hamda ta’lim muassasasi ijtimoiy faoliyatida ishtirok etib o‘zlarini namoyon etgan 3 va 4-bosqich talabalarida 4 nafardan, jami 8 nafar eng munosib bakalavriat talabalariga bir yil davomida beriladi.
✅ Stipendiyaning bir oylik miqdori O‘zbekiston Respublikasida o‘rnatilgan bazaviy hisoblash miqdorining 4 baravaridan iborat.
Vazir stipendiyasi tanlovida ishtirok etuvchi nomzodlarga quyidagi talablar belgilanadi:
- – a’lo o‘qish va ilmiy (ijodiy) ishlarda ishtirok etish;
- – sohaga oid konferensiya (tanlov)larda qatnashish;
- – O‘zbekiston tarixi haqida bilimlarga ega bo‘lish;
- – davlat tilini va kamida bitta xorijiy tilni bilish;
- – o‘qiyotgan ta’lim yo‘nalishiga mos mavzuda kamida ikkita e’lon qilingan ishlari (maqola, tezis yoki asarlar)ning mavjudligi.
✅ 2025/2026-o‘quv yili uchun stipendiyaga talabgorlarning hujjatlari joriy yilning 15- avgust kuniga qadar qabul qilinadi.
Vazir stipendiyasi sovrindori bo‘lgan talabalar o‘qishi davrida o‘quv va ilmiy amaliyotlari hamda stajirovkalarini Suv xo‘jaligi vazirligi va uning tizim tashkilotlarida o‘taydilar, shuningdek xo‘jalik shartnomalarida mehnat faoliyatini olib boradilar.
✅ Sovrindor bo‘lgan talabalar o‘qishni tugatgandan so‘ng Suv xo‘jaligi vazirligi va uning tizim tashkilotlarida kamida 2 yil mobaynida ishlash majburiyatini oladilar. Bunda, stipendiya sovrindori bo‘lgan talabalar o‘qishni tugatgandan so‘ng Suv xo‘jaligi vazirligi tizimlariga istiqbolli yosh kadrlar zaxirasiga kiritiladi hamda ushbu talabalarga vazirlik tizimlariga ishga qabul qilishdagi tanlovlarda ustuvorlik beriladi.

Конкурс на стипендию министра водного хозяйства
️❗️️ Объявляется конкурс на получение и рассмотрение документов кандидатов на "Стипендию министра водного хозяйства."
✅ Стипендия присуждается в течение одного года студентам 3-го и 4-го курсов, которые активно участвуют в научно-исследовательской работе высших учебных заведений, готовящих кадры в области водного хозяйства, обладают техническими и изобретательскими способностями, являются победителями научных олимпиад, занимают почетные места в различных конкурсах и проявили себя, участвуя в общественной деятельности учебного заведения, по 4 студента, всего 8 самых достойных студентов бакалавриата.
✅ Размер стипендии в месяц составляет 4 базовых расчетных величин, установленных в Республике Узбекистан.
К кандидатам, участвующим в конкурсе на получение стипендии министра, устанавливаются следующие требования:
- - отличное обучение и участие в научной (творческой) работе;
- - участие в профильных конференциях (конкурсах);
- - Знание истории Узбекистана;
- - знание государственного языка и не менее одного иностранного языка;
- - наличие не менее двух опубликованных работ (статей, тезисов или работ) по теме, соответствующей направлению образования, в котором он обучается.
✅ Документы претендентов на стипендию на 2025/2026 учебный год принимаются до 15 августа текущего года.
Студенты, являющиеся лауреатами министерской стипендии, в период обучения проходят учебные и научные практики и стажировки в Министерстве водного хозяйства и его подведомственных организациях, а также осуществляют трудовую деятельность по хозяйственным договорам.
✅ Студенты-призеры после окончания учебы обязуются работать в Министерстве водного хозяйства и его системных организациях не менее 2 лет. При этом студенты, являющиеся обладателями стипендий, после окончания учебы зачисляются в резерв перспективных молодых кадров в системы Министерства водного хозяйства, и этим студентам предоставляется приоритет в конкурсах при приеме на работу в системы министерства.