“Perevod” uchun pul to‘lanadimi?
- Agar “tashqi perevod” bo‘lsa, ya’ni xorijdan yoki o‘zimizdagi nodavlat oliygohlardan davlat oliygohiga ko‘chirish uchun ariza berilayotganda Bilimlarni baholash agentligiga 187 ming 500 so‘m miqdorida to‘lov qilinadi, chunki ular testga kiradi;
- Agar “ichki perevod” bo‘lsa, ya’ni bir davlat oliygohidan boshqa bir davlat oliygohiga yoki bir oliygoh ichida o‘qishni ko‘chirmoqchi bo‘lsa, unda hech qanday to‘lov qilinmaydi. Chunki ular testga kirmaydi.
Yana ham oson tushunish uchun:
✅ my.uzbmb.uz sayti orqali ariza berilsa, to‘lov qilinadi;
❌ transfer.edu.uz sayti orqali ariza yuborilsa, to‘lov qilinmaydi.
Chunki:
Nodavlatdan va xorijdan davlat OTMga — my.uzbmb.uz orqali;
Davlatdan davlatga — transfer.edu.uz orqali ariza yuboriladi.
❗️Yana bir masala, super-kontrakt masalasi faqat “tashqi perevod”da bor, “ichki perevod”da super-kontrakt yo‘q

Оплачивается ли "перевод"?
1. Если есть "внешний перевод," то есть при подаче заявления на перевод из-за рубежа или из наших негосударственных вузов в государственный вуз, в Агентство по оценке знаний взимается плата в размере 187 500 сумов, так как они сдают тест;
2. Если есть "внутренний перевод," то есть если кто-то хочет перевестись из одного государственного университета в другой или внутри одного университета, то никакой оплаты не требуется. Потому что они не сдают тест.
Для лучшего понимания:
✅ Оплата при подаче заявления через сайт my.uzbmb.uz;
При подаче заявления через сайт transfer.edu.uz оплата не производится.
Потому что:
Из негосударственных и зарубежных вузов в государственные - через my.uzbmb.uz;
От государства к государству - черезtransfer.edu.uz.
❗️️Ещё один вопрос, вопрос супер-контракта существует только при "внешнем переводе," при "внутреннем переводе" супер-контракта нет