Suv xo‘jaligi vaziri stipendiyasi ta’sis etildi
Stipendiya suv xo‘jaligi sohasiga kadrlar tayyorlovchi oliy ta’lim muassasalarining ilmiy-tadqiqot ishlarida faol, texnik va ixtirochilik qobiliyatiga ega bo‘lgan, fan olimpiadalari g‘oliblari, turli tanlovlarda faxrli o‘rinlarni egallagan hamda ta’lim muassasasi ijtimoiy faoliyatida ishtirok etib o‘zlarini namoyon etgan 8 nafar bakalavriat talabalariga bir yil davomida beriladi.
Stipendiyaning bir oylik miqdori O‘zbekiston Respublikasida o‘rnatilgan bazaviy hisoblash miqdorining 4 baravaridan iborat.
Vazir stipendiyasi tanlovida ishtirok etuvchi nomzodlarga quyidagi talablar belgilanadi:
- a’lo o‘qish va ilmiy (ijodiy) ishlarda ishtirok etish;
- sohaga oid konferensiya (tanlov)larda qatnashish;
- O‘zbekiston tarixi haqida bilimlarga ega bo‘lish;
- davlat tilini va kamida bitta xorijiy tilni bilish.
Istisno tariqasida, 2024/2025-o‘quv yili uchun stipendiyaga talabgorlarning hujjatlari 2024-yilning dekabr oyi, 2025/2026-o‘quv yilidan boshlab esa yiliga bir marta, har yili 1–30-avgust kunlari ko‘rib chiqiladi.
Vazir stipendiyasi sovrindori bo‘lgan talabalar o‘qishi davrida o‘quv va ilmiy amaliyotlari hamda stajirovkalarini Suv xo‘jaligi vazirligi va uning tizim tashkilotlarida o‘taydilar, shuningdek, xo‘jalik shartnomalarida mehnat faoliyatini olib boradilar.
Sovrindor bo‘lgan talabalar o‘qishni tugatgandan so‘ng Suv xo‘jaligi vazirligi va uning tizim tashkilotlarida kamida 2 yil mobaynida ishlash majburiyatini oladilar. Bunda, stipendiya sovrindori bo‘lgan talabalar o‘qishni tugatgandan so‘ng Suv xo‘jaligi vazirligi tizimlariga istiqbolli yosh kadrlar zaxirasiga kiritiladi hamda ushbu talabalarga vazirlik tizimlariga ishga qabul qilishdagi tanlovlarda ustuvorlik beriladi.

Учреждена стипендия министра водного хозяйства
Студенты, ведущие научно-исследовательскую работу высших учебных заведений, готовящие кадры в области водного хозяйства, обладающие техническими и изобретательскими способностями, победители научных олимпиад, занявшие почетные места в различных конкурсах и участвующие в общественной деятельности. учебного заведения вручены 8 отличившимся студентам бакалавриата сроком на один год.
Ежемесячный размер стипендии в 4 раза превышает размер базового расчета, установленного в Республике Узбекистан.
К кандидатам, участвующим в конкурсе на министерскую стипендию, предъявляются следующие требования:
отличная учеба и участие в научных (творческих) работах;
участие в отраслевых конференциях (конкурсах);
Иметь знания об истории Узбекистана;
знание государственного языка и хотя бы одного иностранного языка.
В виде исключения документы соискателей стипендии на 2024/2025 учебный год будут рассматриваться в декабре 2024 года, а начиная с 2025/2026 учебного года – один раз в год, 1-30 августа каждого года.
В ходе обучения студенты, удостоенные стипендии министра, будут проходить образовательную и научную практику и стажировку в Минводхозе и его системных организациях, а также работать в хозяйственных контрактах.
Студенты-лауреаты обязуются после окончания обучения работать в Министерстве водного хозяйства и его системных организациях не менее 2 лет. В этом случае после окончания обучения стипендиаты будут включены в резерв перспективных молодых кадров для систем Минводхоза, и этим студентам будет отдан приоритет в конкурсах по набору кадров в системы министерства.