Imtiyozli ta’lim kreditlari
Mazkur ta’lim krediti 2024/2025 o‘quv yilidan boshlab oliy va professional ta’lim tashkilotlarida tahsil olish uchun faqat kunduzgi ta’lim shaklida o‘qiyotgan talaba va o‘quvchilarga ajratiladi.
Kredit shartlari:
• yillik stavka – 13,5% (MB asosiy stavkasida)*;
• miqdori – oliy ta’lim muassasasida shartnoma asosidagi yillik kontrakt miqdorida**;
• muddati – o‘qishni tugatgandan so‘ng yettinchi oydan boshlab, 7-yil muddatga.
❗️Talaba xotin-qizlar ta’lim krediti foizlarini to‘lashdan ozod etiladi!***
Kredit olish uchun qanday hujjatlar talab etiladi?
• shaxsni tasdiqlovchi hujjat;
• oliy ta’lim muassasasi bilan tuzilgan shartnoma nusxasi;
• ta’minot hujjatlari.
✅ Ta’lim krediti rasmiylashtirish uchun arizalarni bank ofislarida va Talim-krediti.mf.uz (http://talim-krediti.mf.uz/) portali orqali qoldirish mumkin.
* Agar Markaziy bank asosiy stavkasi pasaysa, imtiyozli ta’lim krediti foiz stavkasi ham pasaytiriladi, agar asosiy stavka oshirilsa, kredit stavkasi ko‘tarilmaydi.
** Birinchi bosqich talabalari uchun to‘lov-kontrakt summasi miqdorida, ikkinchi va undan yuqori kurs talabalari uchun fanlarni o‘zlashtirishning o‘rtacha ko‘rsatkichi “3” dan past bo‘lgan taqdirda to‘lov-kontrakt summasining ko‘pi bilan 80 foizi miqdorida ajratilishi belgilangan.
*** Xotin-qizlarga ajratiladigan ta’lim krediti bo‘yicha foiz to‘lovlari Ta’lim kreditini moliyalashtirish jamg‘armasi tomonidan tijorat banklariga to‘lab beriladi.

Льготные кредиты на образование
Данный образовательный кредит будет выделен только студентам и учащимся, обучающимся по очной форме обучения для обучения в высших и профессиональных образовательных организациях, начиная с 2024/2025 учебного года.
Условия кредита:
• годовая ставка – 13,5% (в базовой ставке МБ)*;
• сумма – в размере годового контракта на основании контракта в высшем учебном заведении**;
• срок обучения – начиная с седьмого месяца после окончания обучения, сроком на 7 лет.
❗️Студентки будут освобождены от уплаты процентов по образовательным кредитам!***
Какие документы необходимы для получения кредита?
• документ, удостоверяющий личность;
• копия договора, заключенного с высшим учебным заведением;
• предоставить документы.
✅ Заявки на выдачу образовательного кредита можно подать в офисах банка и через портал Talim-kredit.mf.uz (http://talim-kredit.mf.uz/).
* Если основная ставка центрального банка снизится, процентная ставка по льготному образовательному кредиту также снизится, если основная ставка увеличится, ставка по кредиту не увеличится.
** В размере суммы платежа-контракта для студентов первого курса, для студентов второго курса и выше, если средний показатель освоения предметов ниже «3», на максимальную сумму оплаты-контракта 80 проценты установлены для распределения.
*** Процентные выплаты по образовательным кредитам для женщин выплачиваются коммерческим банкам Фондом финансирования образовательных кредитов.