Ilmiy-tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlash bo'limi

 

Imomov Shavkat Jaxonovich  

Bo'lim boshlig'i

тeл: +99871 237 19 61

 

 

ITI va IPKT bo‘limning maqsadi, vazifalari:

- ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borilishini tashkil etish va muvofiqlashtish;

- qishloq va suv xo‘jaligi tizimidagi mavjud ilmiy-texnik muammolarni hal qilishda institut olimlari ilmiy salohiyatidan samarali foydalanish;

- ilmiy-tadqiqot ishlarini bajarishga keng jalb etish yo‘li bilan institutda tayyorlanayotgan mutaxassislar salohiyatini oshirishga ko‘maklashish;

- institut olimlari tomonidan yaratilgan ilmiy ishlanmalarni o‘quv jarayoni va qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishga joriy qilishni tashkil etish;

- byudjetdan tashqari grantlar va xo‘jalik shartnomalari asosida ilmiy-tadqiqot ishlarini bajarishini ta’minlash;

- ilmiy seminar va konferensiyalar tashkil etish, ilg‘or xorijiy o‘quv yurtlari, ilmiy markazlar olimlari bilan axborot almashish, ilmiy hamkorlik qilish;

- tadqiqotlar natijalari asosida yaratilgan ilmiy-texnik mahsulotlarni buyurtmachilarga (iste’molchilarga) sotish;

- institutda ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlashning uzviyligini ta’minlash maqsadida doktorantlarning faoliyatini yagona dastur asosida rivojlantirib, yuqori malakali mutaxassislar va ilmiy, ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash tizimini tubdan isloh qilish.

 

Olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari to‘g‘risida ma’lumot

Institutda 5 ta fundamental, 20 ta amaliy, 2 ta yosh olimlar amaliy hamda 5 ta innovatsion grant loyihalari, 21 dan ortiq soxa tashkilotlari bilan tuzilgan ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik hamda xo‘jalik shartnomalari, 60 dan ortiq Davlat byudjeti hisobidan tashabbuskor ilmiy ishlar bo‘yicha ilmiy tadqiqot ishlari olib boriladi. Jami ilmiy-tadqiqot ishlariga institutda 4 173 886ming.so‘m miqdoridagi byudjetdan tashqari mablag‘ jalb etiladi.

 

 

Ilmiy-uslubiy ishlar

Har yilda olib borilgan ilmiy tadqiqotlar natijalari bo‘yicha institut olimlari tomonidan

50 dan ortiq monografiyalar,

75 dan ortiq darsliklar,

68 ta o‘quv qo‘llanmalar,

chet el ilmiy jurnallarida 350 ga yaqin,

xalqaro anjumanlar to‘plamlarida 450 dan ortiq,

respublika ilmiy jurnallarida 370 ga yaqin,

respublika ilmiy konferensiyalar to‘plamlarida 500 dan ortiq ilmiy – uslubiy ishlar chop etilishi yo‘lga qo‘yilgan.

Shu bilan birga yiliga 57 ta ixtiro uchun patent, 10 ortiq ishlanmaga foydali model uchun patent, 47 ta  mualliflik guvohnomalari olinmoqda.

 

2015-2019 yillarda institutimizda 18 ta fan doktori va 35 ta PhD dissertatsiyalari himoya qilindi:

1. Sultanov Taxirjon Zakirovich, 05.23.07 va 01.02.03 ixtisosliklari bo‘yicha “Inshootning fazoviy va chiziqsiz deformatsiyalanishini hisobga olgan holda gruntli to‘g‘onlarning mustahkamlik ishonchliligini baholash nazariyasi va usullari”.

2. Murodov Rustam Anvarovich, 06.01.02 ixtisosligi bo‘yicha “Suv iste’molchilari uyushmalarida irrigatsiya va melioratsiya tizimlarida foydalanishning texnologik asoslari”.

3. Mirzaev Baxadir Suyunovich, 05.07.01 ixtisosligi bo‘yicha “O‘zbekiston sharoitida tuproq eroziyasiga qarshi ishlov beradigan texnologiyalar va texnik vositalarni takomillashtirish”.

4. Isaqov Abdusaid Jalilovich, 05.05.07 ixtisosligi bo‘yicha “Agrosanoat kompleksini qayta tashkil etish sharoitida energetik servis”.

5. Abduvaliyev Abdukaxor Abdulxayevich, 05.02.04 va 05.11.01 ixtisosliklari bo‘yicha “Bozor iqtisodiyoti sharoitida O‘zbekiston Respublikasining standartlashtirish, o‘lchash yagonaligini ta’minlash va muvofiqligini baholash tizimlarini takomillashtirish”.

6. Omarova Galiya Edilbekovna, 06.01.02 ixtisosligi bo‘yicha “Qishloq xo‘jalik ekinlarini GATdan foydalangan holda sug‘orishning resurstejamkor usullari, texnikasi va texnologiyasining ilmiy asoslari (Qozog‘iston Respublikasi janubiy va janubiy-sharqiy hududlari misolida)”.

7. Yangiev Asror Abdixamidovich, 05.09.06 ixtisosligi bo‘yicha “Yuqori bosimli gidrouzellarda uyurma shaxtali suv tashlagichlar konstruksiyasini, hisoblash asoslarini takomillashtirish va ularning foydalanish davridagi ishonchliligi”.

8. Radkevich Mariya Viktorovna, 11.00.05 ixtisosligi bo‘yicha “Avtomobil-yo‘llar kompleksining havo muhitiga ta’sirini baholash”.

9. Isaev Sabirjan Xusanbaevich, 06.01.02 ixtisosligi bo‘yicha “G‘o‘za va g‘allani subirrigatsiya usuli bilan sug‘orish texnologiyasini takomillashtirish”.

10. Imamov Shavkat Jahonovich 05.05.06 va 05.07.01 ixtisosliklari bo‘yicha “Qishloq xo‘jaligi chiqindilaridan biogaz va o‘g‘it olish jarayoninig texnologik asoslari” (DSc).

11. Jo‘raev Umid Anvarovich, 06.01.02 ixtisosligi bo‘yicha “Kollektor-zovur suvlarining mineralizatsiyasini biologik usulda pasaytirish va undan sug‘orma dehqonchilikda foydalanish” (PhD).

12. Sherov Anvar Gulamovich, 06.01.02 ixtisosligi bo‘yicha “Sug‘orma dexqonchilikda yerlarning meliorativ holatini yaxshilash va suvdan tejamli foydalanish texnologiyalarini ishlab chiqish” (DSc).

13. Abdikarimov Rustamxan Alimxanovich, 01.02.04 ixtisosligi bo‘yicha “Katta deformatsiyalarni e’tiborga olgan holda o‘zgaruvchi qalinlikka ega bo‘lgan qovushqoq-elastik yupqa qobiqli konstruksiyalarning dinamik hisobi nazariyasi va usullarini rivojlantirish” (DSc).

14. B.Po‘latov – 12.06.2015 y. (Shvesiyaning Lund Universiteti) (PhD).

15. Q.Nurmetov – 26.06.2015 y. (Slovakiyaning Nitra universiteti) (PhD).

16. A.Xamidov – 07.2015 y. (Germaniyaning Gumbolt universiteti) (PhD).

17. G‘.Bekmirzaev – 18.02.2017 y. (Fransiyaning Lill universiteti) (PhD).

18. Umarov Suxrob Rustamovich, 08.00.04 ixtisosligi bo‘yicha “Suv xo‘jaligi tizimida innovatsion faoliyatni rivojlantirishning ilmiy-amaliy asoslarini takomillashtirish” (DSc).

19. Shukurova Sevara Egamkulovna, 05.09.06 ixtisosligi bo‘yicha “Uyg‘unlashgan damba bilan bir tomonlama siqilgan oqim qonuniyatlari” (PhD).

20. Qaxxorov O‘ktam Abduraximovich, 05.09.06 ixtisosligi bo‘yicha “Poymadagi ko‘ndalang dambalar bilan simmetrik siqilgan oqim qonuniyatlari” (PhD).

21. Raximov Qudratjon Tashbotirovich, 05.09.07 ixtisosligi bo‘yicha “Daryo cho‘kindilarining naporli tizimlardagi gidrotransporti” (PhD).

22. Axmedov Ulug‘bek Qamarbekovichning, 08.00.04 ixtisosligi bo‘yicha “Qishloq joylarida uy xo‘jaliklarining qishloq xo‘jalik mahsulotlarini yetishtirish faoliyatini rivojlantirish” (PhD).

23. Igamberdiev Askar Kimsanovich, 05.07.01 ixtisosligi bo‘yicha “G‘o‘za qator oralariga kuzgi bug‘doy ekishni mexanizatsiyalashning ilmiy-texnikaviy yechimi” (DSc).

24. Koshekov Rashit Majitovich, 06.01.02 ixtisosligi bo‘yicha “Suv tanqisligi sharoitida qishloq xo‘jaligida suvdan foydalanishning tashkiliy-texnologik asoslarini ishlab chiqish” (DSc).

25. Umurzakov Sardor Uktamovich, 08.00.14 ixtisosligi bo‘yicha “G‘aznachilik organlarining integrallashgan axborot tizimlari faoliyatini optimal tashkil qilish jarayonlarini takomillashtirish” (PhD).

26. Lakaev Shuxrat Saidaxmatovich, 01.01.01 ixtisosligi bo‘yicha “Panjaradagi ikki zarrachali sistemaga mos Shredinger operatori xos qiymati va rezonanslari” (PhD).

27. Egamberdieva Shaxnoza Abdurashidovna, 06.01.02 ixtisosligi bo‘yicha “Birgalikda yetishtirilayotgan g‘o‘za va dukkakli ekinlarning ilmiy asoslangan sug‘orish tartibi va texnologiyasi (Andijon viloyati sharoitida)” (PhD).

28. Iskandarov Sanjarbek Tursunbekovich, 08.00.04 ixtisosligi bo‘yicha “Himoyalangan yer sabzavotchiligini rivojlantirishning iqtisodiy asoslarini takomillashtirish” (PhD).

29. Ximmataliev Do‘stnazar Omonovich, 13.00.05 ixtisosligi bo‘yicha “Kasbiy faoliyatga tayyorgarlikni diagnostika qilishda pedagogik va texnik bilimlar integratsiyasi (Texnika oliy ta’lim muassasalarining “Kasb ta’limi” yo‘nalishlari misolida)” (DSc).

30. Xidirov San’atjon Quchqorovich, 05.09.07 ixtisosligi bo‘yicha “Suv chiqarish inshootlarining pastki beflaridagi mustahkamlash elementlariga oqimning gidrodinamik ta’siri” (PhD).

31. Fatxulloev Alisher Mirzotilloevich, 05.09.07 ixtisosligi bo‘yicha “Tuproq o‘zanli sug‘orish kanallarida oqim harakati dinamikasi” (DSc).

32. Ergashev Rustam Raximovich, 05.09.06 ixtisosligi bo‘yicha “Sug‘orish tizimlari nasos stansiyalarining gidromexanik jihozlari ishonchliligini ta’minlash” (DSc).

33. Lapasov Xurshid Olimjonovich, 06.01.02 ixtisosligi bo‘yicha “O‘tloqi – bo‘z tuproqlar sharoitida istiqbolli “Paxtakor-1” g‘o‘za navining suvtejamkor texnologiyasi (Jizzax viloyati misolida)” (PhD).

34. Rajabov Nurmamat Qudratovich, 06.01.02 ixtisosligi bo‘yicha “Tipik bo‘ztuproqlar sharoitida g‘o‘zaning o‘rta tolali navlarini yetishtirishning maqbul agrotexnologiyalarini ishlab chiqish” (PhD).

35. Narbaev Sharafatdin Kengeshovich, 08.00.04 ixtisosligi bo‘yicha “Yaylovlardan foydalanish tizimini shakllantirishning tashkiliy-iqtisodiy asoslarini takomillashtirish (Qoraqalpog‘iston Respublikasi materiallari misolida)” (PhD).

36. Yuldoshev Baxtiyor Shodmonovich, 05.09.06, 01.02.04 ixtisosliklari bo‘yicha “Gruntning namligini va noelastik xususiyatlarini hisobga olgan holda gruntli to‘g‘onlarning kuchlanganlik-deformatsiya holatlarini baholash va prognozlash usullarini ishlab chiqish” (PhD).

37. Hayitov Xolmurod Jamardovich, 05.09.06 ixtisosligi bo‘yicha “Bir tomonlama poymali daryolarda ko‘ndalang dambalarni hisobiy asoslash usullarini takomillashtirish” (PhD).

38. Xalikova Nargiza Abduvalievna, 05.07.02 ixtisosligi bo‘yicha “Motor moylarini oksidlanish mahsulotlaridan tozalash qurilmasining parametrlari va ish rejimlarini asoslash” (PhD);

39. Murodov Navroz Qurbonovich, 05.09.07 ixtisosligi bo‘yicha “Qishloq xo‘jaligi ekinlarini sug‘orishda tuproq namligining o‘zgarish dinamikasi usullarini yaratish” (PhD);

40. Ashirova Olga Aleksandrovna, 06.01.02, 05.09.04 ixtisosliklari bo‘yicha “Qishloq suv ta’minoti majmualarida suv tashish va tarqatish tizimlari hisob usullarini takomillashtirish” (PhD);

41. Rustamov Sherzod Rustamovich, 05.09.06 ixtisosligi bo‘yicha “Sug‘orish tizimlaridagi markazdan qochma nasoslarning yangi konstruktiv parametrlarini va ishlash rejimlarini ishlab chiqish” (PhD);

42. Axmedov Azamat Kamilovich, 08.00.04 ixtisosligi bo‘yicha “Qishloq xo‘jaligida suvni tejovchi innovatsion texnologiyalardan foydalanish samaradorligini oshirish” (PhD);

43. Akmalov Shamshodbek Baxtiyarovich, 05.09.07 ixtisosligi bo‘yicha “Geoaxborot tizimlaridan foydalangan holda irrigatsiya tizimlarida suv resurslarini gidravlik hisobini yuritishni takomillashtirish” (PhD);

44. Abduraimova Dilbar Aybekovna, 06.01.02 ixtisosligi bo‘yicha “Sug‘orma dehqonchilikda resurstejamkor suv ko‘tarish qurilmalarining hisobini takomillashtirish” (PhD);

45. Ikramov Nazir Mo‘minjonovich, 05.09.06 ixtisosligi bo‘yicha “Har xil tarkibdagi loyqalarni o‘zan tubidagi jo‘yaklarning geometrik va dinamik xarakteristikalariga ta’siri” (PhD);

46. Muqumova Dilrabo Inatovna, 13.00.05 ixtisosligi bo‘yicha “Talabalarni o‘quv jarayoniga moslashishining tashkiliy pedagogik shart-sharoitlarini takomillashtirish (“Kasb ta’limi” yo‘nalishlari misolida)” (PhD);

47. Nasritdinova Umida Axmadjonovna, 13.00.02 ixtisosligi bo‘yicha “Kompyuter grafikasi fanini o‘qitishda uch o‘lchamli modellashtirish vositasidan foydalanish metodikasi” (PhD);

48. Toshmurodov Yorqin Qaxramonovich, 01.04.10 ixtisosligi bo‘yicha “Kremniy asosida katta o‘lchamli ionlovchi nurlanishli yarimo‘tkazgichli koordinat-sezuvchanli detektorlar ishlab chiqish va tayyorlash” (PhD);

49. Qodirov Dilshod Botirovich, 05.05.01 ixtisosligi bo‘yicha “Past bosimli suv oqimlari uchun energiya samarador mikrogidroelektrostansiya” (PhD);

50. Raxmonov Sherzod Kasimdjonovich, 08.00.04,  06.01.10 ixtisosliklari bo‘yicha “Er resurslarini tarmoqlararo taqsimotida qishloq xo‘jaligining ustuvorligini ta’minlash” (PhD);

51. Xamidov Fayzullo Ramazanovich, 06.01.10 ixtisosliklari bo‘yicha “Er tuzish loyihalarida qishloq xo‘jalik yer turlari tarkibini optimallashtirish (Buxoro viloyati materiallari misolida)” (PhD);

52. Choriev Jamshid Muzaffarovich, 05.09.06 ixtisosligi bo‘yicha “Fermer xo‘jaliklari uchun ko‘chma suv o‘lchagichlar konstruksiyalari va hisobiy asoslash usullarini takomillashtirish” (PhD);

53. Xakimov Bahodir Bozorovich, 05.07.02 ixtisosligi bo‘yicha “Dizel va bioetanol yonilg‘ilaridan sifatli aralashma hosil qilish qurilmasi parametrlarini asoslash” (PhD).

 

2018-2019 o‘quv yilida Fan olipiadalari Respublika bosqichi g‘oliblari

  1. Yo‘ldoshboev Baxtiyor Barotboy o‘g‘li “Suvxo‘jaligini tashkil etish va boshqarish” fakulteti (Farg‘ona viloyatida tug‘ilgan) “Agrosanoat kompleksi iqtisodiyoti” fanidan Respublika fanolimpiyadasining 1-o‘rin sohibi.
  2. Alimbaev Joldas Quanishbek o‘g‘li Yer resurslarini boshqarish” fakulteti talabasi (Toshkent viloyatida tug‘ilgan) “Davlat kadastrlari”fanidanRespublika fan olimpiadasining 1-o‘rin sohibi
  3. Abdukarimov Abror Baxodir o‘g‘li “Gidromelioratsiya” fakulteti talabasi (Toshkent shahrida tug‘ilgan) “Qishloq xo‘jaligi gidrotexnika melioratsiyasi” fanidan Respublika fan olimpiadasining1-o‘rin sohibi.
  4. Jalolov Fazliddin Erkin o‘g‘li “Gidromelioratsiya” fakulteti talabasi (Samarqand viloyatida tug‘ilgan) “Gidravlika” fanidan Respublika fan olimpiadasining1-o‘rin sohibi.
  5. Turdibekov Akram Raxmatilla o‘g‘li “Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash” fakulteti talabasi (Jizzax viloyatida tug‘ilgan)“Qishloq xo‘jaligi Mashinalari” fanidan Respublika fan olimpiadasining1-o‘rin sohibi.
  6. Kurseitov Axtem Seyranovich “Gidrotexnika qurilishi” fakulteti talabasi (Toshkent viloyatida tug‘ilgan) “Nazariy mexanika” fanidan Respublika fan olimpiadasining 2-o‘rin sohibi.
  7. Abdirazzoqov Shaxzod Fozilbek o‘g‘li “Gidromeliorativ ishlarni mexanizatsiyalash” fakulteti talabasi (Toshkent viloyatida tug‘ilgan)“Hayot faoliyati xavfsizligi” fanidan Respublika fan olimpiadasining2-o‘rin sohibi.
  8. Xoliqulov Muxammad Abdurasul o‘g‘li “Gidromelioratsiya” fakulteti talabasi (Toshkent viloyatida tug‘ilgan) “Pedagogika” fanidan Respublika fan olimpiadasining3-o‘rin sohibasi
  9. Imomalieva Soxiba Olimjonovna “Suv xo‘jaligini tashkil etish va boshqarish” fakulteti talabasi (Navoiy viloyatida tug‘ilgan) “Menejment” fanidan Respublika fan olimpiadasining 2-o‘rin sohibi

Institut talabalarining O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat stipendiyasi va boshqa nomdor stipendiyalar tanlovida qo‘lga kiritgan natijalari

  1. “Suv xo‘jaligini tashkil etish va boshqarish” mutaxassisligi1-bosqich magistrantiHafizov Bunyodjon Zayniddin o‘g‘li – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat stipendiyasisohibi (ilmiy rahbar:i.f.n., dos. U.Sangirova).
  2. Gidromeliorativ ishlarni mexanizatsiyalash fakulteti “Suv xo‘jaligi melioratsiya ishlarini mexanizatsiyalash” ta’lim yo‘nalishi 4-bosqich 6-guruh talabasi Burxonova Munisa Mamurjon qizi–Beruniy Davlat stipendiyasi sohibasi(ilmiy rahbar:q.x.f.d. B.Matyakubov).
  3. Suv xo‘jaligini tashkil etish va boshqarish fakulteti, “Menejment” (suv xo‘jaligida) ta’lim yo‘nalishi 4-bosqich 2-guruh talabasiRustamova Maftuna Rustam qizi– Navoiy Davlat stipendiyasi sohibasi (ilmiy rahbar:katta o‘qituvchi X.Xo‘jamqulova).

 

Institut talabalarining O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat stipendiyasi va boshqa nomdor stipendiyalar tanlovida qo‘lga kiritgan natijalari

2018-2019 o‘quv yilda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat stipendiyasi hamda Beruniy va Navoiy Davlat stipendiyalari tanlovlarining 1 va 2-bosqichlarida talabalarimiz muvaffaqiyatli ishtirok etib, quyidagi natijalarga erishdilar:

Atrof muhitni muhofaza qilish va tabiiy resurslardan oqilona foydalanish ixtisosligi 3 bosqich doktoranti Reymov Mamanbek Polatovich O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat stipendiyasi sohibi.

Texnologik jarayonlar va ishlab chiqarishni avtomatlashtirish (suv xo‘jaligida) mutaxassisligi 2 bosqich  magistranti Ozodov Ezozbek Oybek o‘g‘li - O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat stipendiyasi sohibi.

“Er resurslarini boshqarish” fakultetining “Er tuzish va yer kadastri” yo‘nalishi 4 bosqich, 8-guruh talabasi Norboeva Dilshoda G‘ayrat qizi - Beruniy Davlat stipendiyasi sohibasi.

“Gidromeliorativ ishlarni mexanizatsiyalash” fakultetining “Suv xo‘jaligi va melioratsiya ishlarini mexanizatsiyalash” yo‘nalishi 4 bosqich, 1-guruh Vafoev Rustam Safo o‘g‘li - Beruniy Davlat stipendiyasi sohibi.

“Suv xo‘jaligini tashkil etish va boshqarish” fakulteti, “Iqtisodiyot” (suv xo‘jaligida) yo‘nalishi 4 bosqich, 2-guruh talabasi Isakuzieva Rushana Ruzik qizi – Navoiy Davlat stipendiyasi sohibasi.