Oltin avlodga ishonch
Prezident Shavkat Mirziyoyev 30 iyun – Yoshlar kuni munosabati bilan oʻtkazilgan uchrashuvdagi nutqida xuddi shu gʻoya ustuvorlik qildi.  Oʻzbekiston yoshlarini ushbu qutlugʻ ayyom bilan tabriklab, ularga mehri va ishonchini bildirdi Prezident.
Mamlakatimizda yoshlarga yaratilayotgan sharoitlar aniq natijalar berayotgani qayd etildi. Oʻtgan yili yurtimiz yoshlari “TOP-500”talik oliygohlarga kirish boʻyicha Markaziy Osiyoda 1-oʻrinni egalladi. Bugungi kunda 30 nafar yigit-qiz dunyodagi “TOP-10”, 500 nafari “TOP-100” va 1 ming 500 nafari “TOP-300”dan joy olgan nufuzli universitetlarda tahsil olmoqda.
Yurtdoshlarimiz sanʼat, sport sohalarida ham katta muvaffaqiyatlarga erishmoqda. Yaqinda futbol boʻyicha milliy terma jamoamiz tarixda ilk bor jahon chempionati yoʻllanmasini qoʻlga kiritdi.
– Birinchi va ikkinchi Renessansni buyuk alloma va mutafakkirlarimiz yaratgan boʻlsa, bugun tarix navbatni sizlarga bermoqda. Ishonchim komil, sizlar barcha sohalarda mamlakatimiz bayrogʻini baland koʻtarishga qodirsiz. Sizlar – Yangi Oʻzbekiston bunyodkorlari sifatida yangi tarix yaratadigan oltin avlodsiz, – deya taʼkidladi Prezident.
Har bir millatning kelajagi uning yoshlariga bogʻliq. Zero, yurt istiqboli, maʼnaviy taraqqiyot va ijtimoiy barqarorlikning mustahkam poydevori aynan yosh avlod qalbida quriladi. Shu maʼnoda, yoshlarni “oltin avlod” deb atash bekorga emas. Chunki ularning dunyoqarashi, intilishi va fidoyiligi orqali jamiyat ravnaqi taʼminlanadi.
Mamlakatimizda yoshlarning har tomonlama kamol topishi, ularning huquq va manfaatlarini taʼminlash, zamonaviy bilim va kasb-hunar egallashlari uchun barcha shart-sharoitlar yaratib berilmoqda. Prezidentimiz taʼbiri bilan aytganda, “yoshlar — yangi Oʻzbekiston poydevori, kelajagi va kuchli tayanchi”dir. Shu bois, yoshlar siyosati davlat darajasida ustuvor yoʻnalish sifatida belgilangan. Oltin avlod bu — nafaqat bilimli va bilimga chanqoq, balki yuksak maʼnaviyatli, vatanparvar, zamonaviy texnologiyalarga oshno, jamiyatda oʻz oʻrnini topa olgan shaxsdir. Ular Vatan, millat va insoniyat kelajagini oʻylaydigan, masʼuliyatni his etadigan fidoyi yigit-qizlardir. Ayniqsa, taʼlim-tarbiya tizimida yoshlarni mustaqil fikrlovchi, mulohazakor boʻlishlari ahamiyatga molik.
Shuningdek, yoshlarni maʼnaviy xazinamiz — buyuk ajdodlar merosidan bahramand etish, milliy oʻzlikni anglatish, ulugʻ allomalar hayoti va faoliyatini oʻrgatish orqali ular qalbida faxr va gʻurur tuygʻularini shakllantirish kerak. Bunday tarbiya olgan yoshlar xorij taʼsiriga tushib qolmasdan, oʻz yoʻlini topadi.
Bugungi yoshlar — ertangi rahbarlar, olimlar, muallimlar, muhandislar, ziyolilar. Ular Oʻzbekistonni dunyo miqyosida munosib namoyon etadigan buyuk avlod boʻlmogʻi kerak. Buning uchun esa biz — kattalar, ularga ishonishimiz, foydali shart-sharoit yaratishimiz, kerak boʻlsa yelkadosh boʻlishimiz zarur.
Yoshlarga sifatli taʼlim-tarbiya berish, xorijiy tillarni oʻrgatish, kasb egallab, hayotda munosib oʻrin topishiga koʻmaklashish – davlatimizning asosiy vazifasiga aylangan. Bunda zamon talabidan kelib chiqib, zarur sharoitlar yaratilmoqda.
Jumladan, “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida 325 ming yoshlar oʻqitilgan. Oʻtgan yili 150 mingdan ziyod yigit-qiz xalqaro til sertifikatlari olgan, bu – 2023 yilga nisbatan 2 baravar koʻp. Bu yil 35 milliard dollarlik 8 ming 300 ta loyiha orqali 292 mingta ish oʻrni yaratilmoqda. Yana 500 mingta ish oʻrni yaratadigan 83 milliard dollarlik loyihalar rejalashtirilgan. Natijada “yashil” iqtisodiyot, sanoat, energetika, geologiya, muhandislik va boshqa sohalarda minglab mutaxassislarga talab paydo boʻladi.
Uchrashuvda davlatimiz rahbari yoshlarga imkoniyatlarni kengaytirishga qaratilgan muhim tashabbuslarni bildirdi.
Eng avvalo, ilm-fan, texnologiya, muhandislik va matematika, energetika, transport, urbanizatsiya, arxitektura, qurilish, qishloq va suv xoʻjaligi kabi drayver sohalar uchun kvotalar oshirilmoqda. Endi banklar “TOP-300” talik oliygohga kirgan yoshlarga 20 ming dollargacha imtiyozli kredit beradi.
Sunʼiy intellektni rivojlantirish boʻyicha bank-moliya, sogʻliqni saqlash, qishloq xoʻjaligi va energetika ustuvor yoʻnalish sifatida belgilanib, 100 ta loyiha amalga oshiriladi. Birlashgan Arab Amirliklari bilan hamkorlikda “Bir million sunʼiy intellekt yetakchilari” dasturi ishga tushiriladi.
Startaplarni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha tizim yaratilib, ularni moliyalashtirishga 145 million dollar venchur sarmoya kiritildi. Endi bu mablagʻ 1 milliard dollarga yetkaziladi. Maktablarda oʻquvchilar uchun “mohirlik va biznes soati” kiritilib, ularning gʻoyasini startapga aylantirishga 100 milliard soʻm grant yoʻnaltiriladi.
Oliygohlar oʻrtasida ham startaplar boʻyicha har yili “Eng yaxshi kreativ gʻoya” tanlovi oʻtkazilib, gʻoliblarga oliygoh jamgʻarmasidan 300 million soʻmgacha grant beriladi.
Bandlik vazirligi, Savdo-sanoat palatasi Milliy bank bilan birga yil yakunigacha oliygoh, texnikum, kasbiy taʼlim bitiruvchilarini ish beruvchilar bilan bogʻlaydigan platformani ishga tushiradi. “Harakatda daromad” elektron tizimi yaratilib, taʼtildagi 3 million yoshlar malaka talab qilmaydigan ishlarga jalb qilinadi.
Soʻnggi yetti yilda boshqaruv kadrlari tarkibi ancha yosharib, 40 yoshgacha boʻlgan rahbarlar ulushi 37 foizdan 65 foizga oshdi. Oʻtgan oyda istiqbolli kadrlar tayyorlash va ularni davlat boshqaruviga jalb etish boʻyicha Prezident farmoni imzolandi.
Endi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasida “Kelajak liderlari” dasturi boʻyicha har yili 100 nafar salohiyatli yoshlar oʻqitiladi. Ular vazir va hokimlarga biriktirilib, tajriba orttiradi, xorijiy stajirovkaga yuboriladi. Dasturni tamomlagan yoshlar rahbarlik lavozimlariga asosiy nomzod boʻladi.
Yoshlar taʼlim-tarbiyasida kitobsevarlik, sanʼat va madaniyatning ahamiyati katta. Shu bois bu yoʻnalishdagi tanlovlarda gʻolib boʻlganlar chekka hududlardagi maktablarga borib, chiqishlar qiladi. Buning uchun viloyat hokimlari bittadan avtobus olib beradi.
Respublika tanlovi gʻoliblariga madaniyat va sanʼat oliygohlariga kirishda imtiyoz beriladi. “Iqtidor” maktab ansambli tanlovining viloyat bosqichi gʻoliblari Bolalar va musiqa sanʼat maktablarida bepul oʻqitiladi. Yosh avlodda vatanparvarlikni kuchaytirish, turli zararli taʼsirlardan asrash masalasi ham dolzarb. Poytaxtimizdagi “Gʻalaba bogʻi”da ochilgan “Millat fidoyilari” monumentidan maqsad ham shu. U yerda el-yurtimiz tinchligi yoʻlida aziz jonini fido qilgan 196 nafar mard va jasur harbiylarimiz, huquq-tartibot idoralari xodimlarining nomlari muhrlangan. Bu qutlugʻ maskanni ziyorat qilgan yoshlarda Vatanga muhabbat va sadoqat tuygʻusi yanada yuksalishi taʼkidlandi.
Prezidentimiz yoshlarning bilim va iqtidorini eʼtirof etib, ular bilan gʻururlanishini taʼkidladi.
– Sizlarning har bir yutugʻingiz – butun xalqimizning yutugʻidir. Azmu shijoatingiz, sogʻlom dunyoqarashingiz, baxtu iqbolingiz – millionlab ota-onalar, ustoz-murabbiylar, yaqinlaringizning ham baxtu saodatidir, – dedi davlat rahbari.
“Yoshlar — oltin avlod” degan ibora bugun yuraklardan joy olgan, katta maʼnoga ega satrdir. Bu ibora ortida katta ishonch, ulugʻ maqsad va yuksak masʼuliyat mujassam. Mazkur oltin avlodga taʼlim va tarbiya orqali ilmiy, axloqiy, madaniy va maʼnaviy boyliklarimiz meros boʻlib oʻtishi lozim. Zero, kelajak ular qoʻlida, ular esa bugun bizning nazarimizda.

Доверие к золотому поколению
Внимание к молодежи — вопрос, волнующий будущее общества. Эту же мысль подчеркнул Президент Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на встрече по случаю 30 июня – Дня молодежи. Президент поздравил молодежь Узбекистана с этим знаменательным праздником и выразил веру в талант молодого поколения и восхищение его успехами.
Отмечено, что создаваемые в стране условия для молодежи уже приносят реальные результаты. В прошлом году Узбекистан занял первое место в Центральной Азии по количеству студентов, поступивших в топ-500 университетов мира. Сегодня 30 юношей и девушек обучаются в вузах из топ-10, 500 человек — в топ-100, а 1,5 тысячи — в топ-300.
Наряду с успехами в образовании, узбекистанская молодежь показывает выдающиеся результаты в спорте и культуре. Особая гордость — национальная футбольная сборная, впервые в истории получившая путевку на чемпионат мира.
– Если эпохи первого и второго Ренессанса создавали великие мыслители, то сегодня история отдает эстафету молодым. Вы способны высоко поднимать флаг Узбекистана в самых разных сферах. Вы — золотое поколение, которому как созидателю Нового Узбекистана суждено написать новую страницу в истории, — заявил Шавкат Мирзиёев.
Будущее каждой нации зависит от ее молодежи. Ведь именно в сердцах молодого поколения закладывается будущее страны, прочный фундамент духовного развития и социальной стабильности. В этом смысле молодежь недаром называют «золотым поколением». Потому что именно благодаря их мировоззрению, стремлениям и самоотверженности обеспечивается процветание общества.
В нашей стране создаются все условия для всестороннего развития молодежи, обеспечения ее прав и интересов, приобретения современных знаний и профессий. По словам нашего Президента, «молодежь — это основа, будущее и крепкая опора нового Узбекистана». Поэтому молодежная политика определена как приоритет на государственном уровне. Золотое поколение не только образовано и жаждет знаний, но и высокодуховно, патриотично, знакомо с современными технологиями и умеет найти свое место в обществе. Это бескорыстные молодые люди, которые думают о будущем своей родины, нации и чувствуют свою ответственность.
Необходимо также воспитывать у молодежи чувство гордости и чести, знакомя их с духовными сокровищами — наследием наших великих предков, смыслом национальной идентичности, жизнью и деятельностью великих ученых.
Сегодняшняя молодежь — это завтрашние лидеры, ученые, учителя, инженеры и интеллектуалы. Они должны стать великим поколением, которое достойно представит Узбекистан на мировой арене. Для этого нам, взрослым, нужно доверять им, создавать благоприятные условия и, при необходимости, стоять с ними плечом к плечу.
Особое внимание уделяется доступу молодежи к качественному образованию, освоению иностранных языков и современным профессиям. В связи с этим создаются необходимые условия, исходя из потребностей времени.
В рамках проекта «Один миллион программистов» обучение уже прошли 325 тысяч молодых людей. Только в прошлом году 150 тысяч юношей и девушек получили международные языковые сертификаты — в два раза больше, чем в 2023 году. В 2025 году будут реализованы 8,3 тысячи проектов на сумму 35 миллиардов долларов, что создаст 292 тысячи рабочих мест. В перспективе — проекты на 83 миллиарда долларов и создание полумиллиона новых рабочих мест. Это потребует тысячи специалистов в таких сферах, как «зеленая» экономика, промышленности, энергетика, инженерия и геология.
В ходе встречи Президент выдвинул важные инициативы, направленные на расширение возможностей для молодежи.
Увеличиваются квоты по приоритетным направлениям — наука, технологии, энергетика, архитектура, сельское хозяйство. Коммерческие банки начнут выдавать молодым людям льготные кредиты до 20 000 долларов на обучение в вузах из топ-300.
Отдельное внимание уделяется развитию искусственного интеллекта. В приоритетных отраслях — финансы, медицина, сельское хозяйство и энергетика — будут реализованы 100 проектов. В сотрудничестве с ОАЭ стартует программа «Один миллион лидеров в области искусственного интеллекта».
Создана система поддержки стартапов, в рамках которой уже вложено 145 миллионов долларов венчурного капитала. В ближайшее время объем инвестиций достигнет 1 миллиарда долларов. В школах внедряется «час мастерства и бизнеса», в рамках которого на реализацию ученических идей в форме стартапов направят гранты на сумму 100 миллиардов сумов.
Министерство занятости, Торгово-промышленная палата и Национальный банк до конца года запустят платформу, соединяющую выпускников вузов, техникумов и профессиональных колледжей с работодателями. Также будет внедрена электронная система «Доход в движении», которая позволит привлечь 3 миллиона молодых людей в период каникул к видам деятельности, не требующим квалификации.
За последние семь лет состав управленческих кадров значительно омолодился: доля руководителей в возрасте до 40 лет выросла с 37 до 65 процентов. В прошлом месяце был подписан указ Президента о подготовке перспективных кадров и их вовлечении в систему государственного управления.
В Академии государственного управления ежегодно 100 одаренных молодых людей будут обучаться по программе «Лидеры будущего». Им будут прикреплены наставники из числа министров и хокимов, предусмотрены зарубежные стажировки. Выпускники программы станут основными кандидатами на руководящие должности.
Президент подчеркнул, что гордится знаниями и талантом нашей молодёжи.
– Каждое ваше достижение – это достижение всего нашего народа. Ваша решимость, здоровое мировоззрение, счастье и успех – это и счастье миллионов родителей, наставников, близких, – сказал глава государства.
За выражением «Молодежь – золотое поколение» кроется большое доверие, большая цель и высокая ответственность. Золотое поколение должно унаследовать наше научное, моральное, культурное и духовное богатство через образование и воспитание. В конце концов, будущее в их руках, и сегодня они находятся в поле нашего зрения.