Dunyo universitetlari reytingini baholovchi nufuzli xalqaro reyting agentliklaridan biri hisoblangan QS tomonidan e’lon qilingan 2026-yil uchun dunyo universitetlari reytingi (QS WUR-2026) natijalariga ko‘ra, “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti mamlakatimiz OTMlari orasida birinchi bo‘lib dunyoning TOP-500 universitetlari qatoridan joy oldi.
Bu yilgi reytingda 106 ta davlatdan saralab olingan jami 8467 ta universitetlar orasidan 1501 tasi ushbu retingga kiritilgan bo‘lib, ular orasida “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti o‘zining o‘tgan yilgi ko‘rsatkichini yaxshilab, 78 ta o‘rin yuqoriladi va umumiy 33.7 ball bilan TOP 469-o‘rinni egalladi.
QS WURning baholangan alohida indikatorlari bo‘yicha “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti quyidagi natijalarni qo‘lga kiritdi:
- Talabalarning universitet xodimlariga nisbati bo‘yicha
- 120 o‘rin
- Akademik obro‘si bo‘yicha
- 341 o‘rin
- Ish beruvchilar orasidagi obro‘si bo‘yicha
- 292 o‘rin
-  Xorijlik professor-o‘qituvchilar ulushi bo‘yicha
- 470 o‘rin
- Bitiruvchilarning ish bilan ta’minlanishi bo‘yicha
- 644 o‘rin
- Barqarorlik bo‘yicha
- 793 o‘rin
- Chop etilgan maqolalarga iqtiboslik darajasi bo‘yicha
- 801+ o‘rin
- Xorijliklar bilan chop etilgan maqolalar ulushi bo‘yicha
- Xorijlik talabalar ulushi bo‘yicha
- 785 o‘rin
- Xorijlik talabalar jozibadorligi bo‘yicha
- 787 o‘rin
Bu yil ushbu reytingga O‘zbekistondan jami 7 ta universitet kiritilgan bo‘lib, ular orasida “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti umumiy reytingda, shuningdek, quyidagi alohida indikatorlar bo‘yicha 1 o‘rinni qayd etdi
- 1 o‘rin
-Akademik obro‘si bo‘yicha
-Ish beruvchilar orasidagi obro‘si bo‘yicha
-Barqarorlik bo‘yicha
-Chop etilgan maqolalarga iqtiboslik darajasi bo‘yicha
-Xorijlik talabalar ulushi bo‘yicha
-Xorijlik talabalar jozibadorligi bo‘yicha
QS Xalqaro reyting agentligining katta visye-prezidenti Ben Sauter O‘zbekiston universitetlarining ushbu reytingdagi natijalari bo‘yicha quyidagicha izoh berdi:
“Dunyoning yetakchi universitetlari bilan farqni qisqartirish uchun O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari zamonaviy ilmiy kun tartibida o‘z ta’sirini kuchaytirish, xalqaro ilmiy tadqiqot loyihalarida ishtirok etish va akademik doiralarda o‘z obro‘sini yanada oshirishga e’tibor qaratishlari zarur.”
QS Xalqaro reyting agentligining mintaqaviy direktori Sergey Xristolyubov esa quyidagilarni qo‘shimcha qildi:
“Bugungi kunda kamdan kam odamlar eslaydiki, 2019-yilda QS reytinglarida – institusional, mintaqaviy va yo‘nalishlar bo‘yicha reytinglarda – birorta ham O‘zbekiston universiteti yo‘q edi. So‘nggi besh-olti yil ichida O‘zbekiston oliy o‘quv yurtlari xalqaro ilmiy-ta’lim maydonida tan olinishini oshirish yo‘lida ulkan ishlarni amalga oshirdi va bu jarayon bizning barcha reytinglarimizda o‘z aksini topdi. Yuqori kvartillarga kiruvchi ilmiy jurnallarda maqolalar chop etish faolligini kengaytirish, o‘qituvchilarning ilmiy loyihalarga jalb etilishi va ta’limda xalqarolashtirish dasturlarini amalga oshirish – mamlakat oliy ta’lim muassasalarining global reytinglardagi ijobiy dinamikasini saqlab qolish va rivojlantirishning asosiy omillaridan biridir.”
Eslatib o‘tamiz, “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti QS xalqaro reyting agentligi tomonidan 2025-yil uchun e’lon qilingan “Fan sohalari reytingi” (Subject Rankings 2025) ko‘rsatkichlari bo‘yicha 2 ta fan sohasi bo‘yicha dunyo universitetlarining TOP-500 lik ruyxatida e’tirof etilgan bo‘lib, shundan 1 tasi yirik fanlar sohalari va 1 ta ixtisoslashgan fan bo‘yicha yuqori natija qayd etilgan edi.
Shuningdek, 2024-yil noyabr oyida QS xalqaro reyting agentligi tomonidan e’lon qilingan 2025-yil uchun Osiyo mintaqasi universitetlari reytingi (QS World University Rankings: Asia) natijalariga ko‘ra, “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti Osiyo va tinch okean mintaqasi universitetlari reytingida 90 pog‘ona yuqorilab, 159 o‘rinni egallagandi. Markaziy Osiyo universitetlari orasida esa 7 o‘rinda e’tirof etilib, O‘zbekiston universitetlari orasida 1 o‘rinda qayd etilgandi.
2024-yil dekabr oyida QS xalqaro reyting agentligi tomonidan e’lon qilingan 2025-yil uchun dunyo universitetlarining barqarorlik reytingi (QS World University Rankings: Sustainability Ranking 2025) natijalariga ko‘ra, “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti dunyo universitetlari reytingida ketma-ket ikkinchi yil dunyoning TOP-1000 universitetlari qatoridan joy olib, 828 o‘rinni, Osiyo universitetlari orasida 238 o‘rin, Markaziy Osiyo universitetlari orasida 3 o‘rin va O‘zbekiston OTMlari ichida 1-o‘rinda e’tirof etilgandi.

НИУ «ТИИИМСХ» в рейтинге ТОП-500 лучших университетов мира по версии Международного рейтингового агентства QS
19.06.2025
По результатам рейтинга университетов мира за 2026 год (QS WUR-2026), опубликованного QS, одним из авторитетных международных рейтинговых агентств, оценивающих рейтинги университетов мира, Национальный исследовательский университет «TИИИМСХ» первым среди вузов нашей страны вошел в ТОП-500 университетов мира.
В рейтинге этого года из 8467 университетов, отобранных из 106 стран, 1501 университетов были включены в этот рейтинг, среди которых Национальный исследовательский университет «ТИИИМСХ», который улучшил свои показатели по сравнению с прошлым годом, поднявшись на 78 позицию и заняв 469-е место с общим баллом 33,7.
По отдельным оцениваемым показателям QS WUR Национальный исследовательский университет «ТИИИМСХ» получил следующие результаты по:
соотношению количества студентов и преподавателей университета
- 120 место
академической репутации
- 341 место
репутации среди работодателей
- 292 места
доле иностранных преподавателей
- 470 место
трудоустройству выпускников
- 644 место
устойчивости
- 793 место
цитируемости опубликованных статей
- 801+ место
доле статей, опубликованных с иностранцами
доле иностранных студентов
- 785 место
привлекательности для иностранных студентов
- 787 место
В этом году в данный рейтинг вошли всего 7 вузов Узбекистана, среди которых Национальный исследовательский университет «TИИИМСХ» занял 1 место в общем рейтинге, а также по следующим отдельным показателям:
По соотношению количества студентов и преподавателей университета
- 1 место
По академической репутации
По репутации среди работодателей
Об устойчивом развитии
По цитируемости опубликованных статей
По проценту иностранных студентов
По привлекательности для иностранных студентов
Старший вице-президент Международного рейтингового агентства QS Бен Саутер прокомментировал результаты узбекских вузов в этом рейтинге следующим образом:
«Чтобы сократить разрыв с ведущими университетами мира, высшим учебным заведениям Узбекистана необходимо сосредоточиться на усилении своего влияния в современной научной повестке дня, участии в международных научно-исследовательских проектах и повышении своего авторитета в академических кругах».
Сергей Христолюбов, региональный директор Международного рейтингового агентства QS, отметил следующее:
«Мало кто сегодня помнит, что в 2019 году в рейтингах QS — институциональных, региональных и предметных — не было ни одного университета Узбекистана. За последние пять-шесть лет вузы Узбекистана проделали большую работу по повышению своей узнаваемости на международной научно-образовательной арене, и этот процесс отражен во всех наших рейтингах. Расширение активности по публикации статей в ведущих научных журналах, привлечение преподавателей к научным проектам, реализация программ интернационализации образования являются одними из основных факторов сохранения и развития положительной динамики высших учебных заведений страны в мировых рейтингах».
Стоит отметить, что Национальный исследовательский университет «TIQXMMI» вошел в ТОП-500 мировых вузов по 2 направлениям подготовки согласно показателям «Subject Rankings 2025», опубликованным Международным рейтинговым агентством QS за 2025 год, из них 1 по основным направлениям подготовки и 1 по специализированным направлениям подготовки.
Также, по результатам рейтинга QS World University Rankings: Asia 2025, опубликованного Международным рейтинговым агентством QS в ноябре 2024 года, Национальный исследовательский университет «TИИИМСХ» поднялся на 90 позицию в рейтинге вузов Азиатско-Тихоокеанского региона, заняв 159 место. Среди университетов Центральной Азии университет занял 7-е место, а среди университетов Узбекистана -1-е место.
По результатам рейтинга QS World University Rankings: Sustainability Ranking 2025, опубликованного Международным рейтинговым агентством QS в декабре 2024 года, Национальный исследовательский университет «TИИИМСХ» второй год подряд вошел в ТОП-1000 университетов мира, заняв 828-е место, 238-е место среди азиатских университетов, 3-е место среди вузов Центральной Азии и 1-е место среди вузов Узбекистана.