Nazariy bilimlarni amaliyot orqali mustahkamlash
TIQXMMI-milliy tadqiqot universiteti rektorining 2025-yil 12-apreldagi 405/t buyrug‘iga ko‘ra, Professional ta’lim yo‘nalishi 214-215 guruh talabalariga Injenerlik geodeziyasi fanidan o‘quv amaliyoti boshlandi. Amaliyot 2025 yil 14-apreldan 13-maygacha o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Shu masala yuzasidan talabalar bilan Yer resurslari va kadastr fakultetining 307-xonasida yig‘ilish o‘tkazildi.
Buyruqda amaliyot rahbari etib belgilangan Geodeziya va geoinformatika kafedrasi dotsenti O.Ro‘ziqulova va assistent o‘qituvchi A.Valiyeva belgilangan.
Yig‘ilishda Hayot faoliyati xavfsizligi kafedrasidan dotsent Nurmat Rajabov, murabbiy Maftuna Turg‘unova va kafedra o‘qituvchilari qatnashdilar. Amaliyotdan maqsad, darslarda olgan nazariy bilimlarini mustahkamlashdan iborat. Yig‘ilishda Hayot faoliyati xavfsizligi kafedrasidan dotsent Nurmat Rajabov talabalarga amaliyotni o‘tkazish jarayonida geodezik asboblar bilan ishlashda, avtomobil yo‘llarida harakatlanishda, quyoshda yurishda va elektr jihozlari bilan quvvatlash jarayonida ishlashda texnika xavfsizligiga amal qilish haqida ko‘rsatmalar berdi.
Ma’lumotlar geodeziya va geoinformatika kafedrasi dotsenti O.Ro‘ziqulova va universitet matbuot kotibi tomonidan tayyorlandi.

Закрепление теоретических знаний на практике
В соответствии с приказом ректора Национального исследовательского университета «ТИИИМСХ» № 405/т от 12 апреля 2025 года началась производственная практика для студентов 214-215 групп направления образования  «профессиональное образование» по предмету «Инженерная геодезия». Проведение практики запланировано на период с 14 апреля по 13 мая 2025 года. По данному вопросу в аудитории 307 факультета земельных ресурсов и кадастра прошла встреча со студентами.
Приказом ректора руководителем практики назначен доцент кафедры геодезии и геоинформатики О. Рузикулова и ассистент А. Валиева.
Цель практики - закрепление теоретических знаний, полученных на занятиях. На встрече доцент кафедры безопасности жизнедеятельности Нурмат Раджабов дал студентам указания по соблюдению техники безопасности при работе с геодезическими приборами, при движении по автомобильным дорогам, при работе с электроприборами.