“TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetining yosh tadqiqotchilari “O‘zbekistonda iqlim o‘zgarishi sharoitida suv, energiya va oziq-ovqat xavfsizligiga erishish uchun barqaror suvni tejaydigan sug‘orish texnologiyalari” nomli “O‘zbekiston-Germaniya” hamkorligidagi “SusWEF” ilmiy loyihasi va o‘zlarining dissertatsiya ishlari dasturlari doirasida doktorant Gulamov Sardor hamda tayanch doktorant Karimova Madina pilot uchastkalarda dala eksperimentlarini o‘tkazishmoqdalar.
2 avgust kuni prof. M.Avlakulov, prof. A.Hamidov va dots. J.Ishchanovlar dala tadqiqotlari olib borilayotgan Qarshi tumani Cho‘l ota hududidagi “Shodi o‘g‘li Salim” va “Sharapov Yusuf” fermer xo‘jaliklarida bo‘lib, dala tadqiqotlarini tasdiqlangan uslubiyatlar asosida olib borilayotganini va olingan ma’lumotlarni aprobatsiyadan o‘tkazishdi.
Tadqiqotlarning asosiy maqsadi bo‘lib, sho‘rlangan va sho‘rlanmagan tuproqlarda g‘o‘zani  tomchilatib sug‘orish texnologiyasining sug‘orish texnikasi elementlarini maqbul parametrlarini aniqlash hamda sho‘rlangan tuproqlarda   g‘o‘zani  tomchilatib sug‘orish texnologiyasining samaradorligini oshirish maqsadida  BioProFito biostimulyatorini qo‘llash muddat va me’yorlarini aniqlash hisoblanadi.
Ushbu loyiha hamkorlari Germaniyaning Leybnis nomli agrolandshaftlarni tadqiq qilish ilmiy tadqiqot markazi (ZALF) olimlari bo‘lib, loyihani  Germaniya tomonidan Ta’lim va Tadqiqotlar Vazirligi (BMBF) moliyalashtirmoqda. Loyiha rahbari prof. A.Hamidov ham tajriba maydonlarida bo‘lib, yanada yaxshi ilmiy natijalarga erishish uchun dalalarda suv isrofgarchiligini cheklash bo‘yicha o‘z ilmiy maslahatlarini berdi.

Полевые исследования - надежный метод получения научных данных
Молодые исследователи НИУ «TИИИМСХ» докторанты Гуламов Сардор и Каримова Мадина в рамках научно-исследовательского проекта «SusWEF» «Устойчивые водосберегающие ирригационные технологии для достижения водной, энергетической и продовольственной безопасности в условиях изменения климата в Узбекистане» и своих диссертационных программ проводят полевые исследования на пилотных участках.
2 августа 2024 года проф. М. Авлакулов, проф. А. Хамидов и доц. Ж.Ишчанов посетили фермерские хозяйства «Шоди углы Салим» и «Шарапов Юсуф», расположенные в Каршинском районе, где проводятся полевые исследования, и апробировали полученные данные.
Основная цель исследований - определение оптимальных параметров элементов оросительной техники технологии капельного орошения хлопчатника на засоленных и несоленых почвах, а также определение сроков и норм применения биостимулятора БиоПроФито с целью повышения эффективности технологии капельного орошения хлопчатника на засоленных почвах.
Партнеры проекта - ученые из немецкого Центра агроландшафтных исследований Ассоциации Лейбница (ZALF). Проект финансируется Федеральным министерством образования и научных исследований Германии (BMBF). Руководитель проекта проф. А.Хамидов, побывав на экспериментальных полях, для достижения лучших научных результатов дал свои научные советы и рекомендации по ограничению расхода воды на полях.