“TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuniga bag‘ishlangan olimpiada o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 17-oktyabrdagi F-53-son Farmoyishi bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuniga bag‘ishlangan bayram tadbirlariga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazish dasturiga muvofiq, “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti talaba yoshlari o‘rtasida “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qoidalari va tamoyillarini o‘rganish” bo‘yicha olimpiada tashkil etildi.
Mazkur olimpiada Iqtidorli talabalar bilan ishlash bo‘limi hamda Huquqiy fanlar kafedrasi hamkorligida ikki bosqichda o‘tkazildi.
Birinchi bosqichda talabalarning Konstitutsiya qoidalari va tamoyillariga oid bilimlari test sinovi orqali baholandi. Ushbu bosqichda 100 nafardan ortiq talaba ishtirok etdi. Test natijalariga ko‘ra, eng yuqori ball to‘plagan 10 nafar ishtirokchi olimpiadaning ikkinchi bosqichiga yo‘llanma oldi.
Ikkinchi bosqichda talabalar muammoli huquqiy vaziyatga yechim berish bo‘yicha yozma imtihon topshirdilar. Yakuniy natijalar asosida olimpiada g‘oliblari quyidagicha aniqlandi:
- 1-o‘rin — Rahimov Javohir, Ekologiya va huquq fakulteti, 1-bosqich talabasi
- 2-o‘rin — Turonova Sarvinoz, Ekologiya va huquq fakulteti, 3-bosqich talabasi
- 3-o‘rin — Ramazonov Husan, Ekologiya va huquq fakulteti, 4-bosqich talabasi
Tanlovda faol ishtirok etgan barcha talabalarimizga samimiy minnatdorlik bildiramiz. G‘oliblikni qo‘lga kiritgan talabalarimizni esa chin dildan tabriklaymiz!

В Национальном исследовательском университете "ТИИИМСХ" прошла олимпиада, посвященная Дню Конституции Республики Узбекистан.
04.12.2025
В соответствии с программой подготовки и проведения праздничных мероприятий, посвященных Дню Конституции Республики Узбекистан, утвержденной Распоряжением Президента Республики Узбекистан от 17 октября 2024 года No Р-53, среди студенческой молодежи Национального исследовательского университета "ТИИИМСХ" была организована олимпиада по "Изучению положений и принципов Конституции Республики Узбекистан."
Данная олимпиада проводилась в два этапа совместно с Отделом по работе с одаренными студентами и кафедрой юридических наук.
На первом этапе знания студентов о положениях и принципах Конституции оценивались посредством тестирования. В этом этапе приняли участие более 100 студентов. По результатам тестирования 10 участников, набравших наибольшее количество баллов, получили путевки на второй этап олимпиады.
На втором этапе студенты сдавали письменный экзамен по решению проблемной правовой ситуации. По итогам олимпиады победители были определены следующим образом:
- 1 место - Рахимов Джавохир, студент 1-го курса факультета экологии и права
- 2 место - Туронова Сарвиноз, студентка 3 курса факультета экологии и права
- 3 место - Рамазонов Хусан, студент 4 курса факультета экологии и права
Выражаем искреннюю благодарность всем нашим студентам, которые приняли активное участие в конкурсе. Мы искренне поздравляем наших студентов, которые одержали победу!