O’zbekiston Resbublikasi, Toshkent shahar Qori Niyoziy ko'chasi, 39, 100000
2025-yilning 9-10 aprel kunlari Toshkent shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universitetining 90 yilligiga bag’ishlangan “Globallashuv sharoitida ixtisoslashgan oliy taʼlim va ilm-fanning rivoji: muammolar va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro ilmiy konferensiyasiga maqolalar qabul qilish boshlandi.
Konferensiyaning asosiy maqsadlari quyidagilardan iborat:
·  Gidrotexnika va gidroenergetika inshootlarining samaradorligi, ishonchliligi va xavfsizligini oshirishga qaratilgan ilmiy yondashuvlarni muhokama qilish;
·  Iqlim oʻzgarishi sharoitida ekologik muammolar va ularning ilmiy-amaliy yechimlarini oʻrganish;
·  Qishloq xoʻjaligi va yashil infratuzilmani rivojlantirishda zamonaviy texnika va texnologiyalardan samarali foydalanish imkoniyatlarini muhokama qilish;
·  Energiya samaradorligini oshirish va qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish sohasidagi ilmiy tahlillar va innovatsion yechimlarni taqdim etish.
·  Yer resurslarini boshqarish, tuproq unumdorligini oshirish va kadastr faoliyatini samarali tashkil etishda matematik modellashtirish hamda geodezik va kartografik usullardan foydalanishni takomillashtirish.
·  Global iqlim oʻzgarishi va suv tanqisligi sharoitida suv xoʻjaligi va melioratsiya sohasining dolzarb muammolari hamda ularning innovatsion yechimlarini muhokama qilish.
·  Qishloq va suv xoʻjaligi, irrigatsiya sohalarini rivojlantirish va mexanizatsiyalash darajasini oshirishda yashil iqtisodiyot platformasidan samarali foydalanish istiqbollarini belgilab berish.
·  Fan va amaliyot oʻrtasida hamkorlikni kuchaytirish, sohalar boʻyicha xalqaro va mahalliy ilmiy aloqalarni mustahkamlash.
·  Konferensiya ishtirokchilari oʻrtasida tajriba almashish uchun platforma yaratish va yangi ilmiy gʻoyalar muhokamasini tashkil etish.
·  Gidrotexnika, qishloq xoʻjaligi, yer resurslari va ekologiya sohalarida fan, taʼlim va ishlab chiqarish oʻrtasidagi integratsiyani kuchaytirish.
Tadbir “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti («TIQXMMI» MTU) tomonidan quyidagi hamkorlar bilan birgalikda tashkil etilmoqda:
Ø  Budapesht iqtisodiyot va texnologiya universiteti, Vengriya;
Ø  Obuda universiteti, Vengriya;
Ø  Nyiregyxaza universiteti, Vengriya;
Ø  Chexiya tabiiy fanlar universiteti Praga, Chexiya;
Ø  Plovdiv qishloq xo‘jaligi universiteti, Bolgariya;
Ø  Shimoliy universitet, Xorvatiya;
Ø  Yevroosiyo-Tinch okeani Uninet, Avstriya;
Ø  Salzburgdagi Paris-Lodron universiteti, Avstriya;
Ø  Lund universiteti, Shvetsiya.
Konferensiya homiylari:
Ø  O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi “O‘zdavyerloyiha” davlat ilmiy-loyihalash instituti, O‘zbekiston.
Ø  O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Kadastr agentligi, O‘zbekiston.
Konferensiyaning asosiy mavzulari:
1. gidrotexnika va gidroenergetika inshootlari samaradorligi, ishonchliligi va xavfsizligi;
2. iqlim o‘zgarishi sharoitida ekologik muammolar va ularning yechimlari;
3. qishloq xo‘jaligi va yashil infratuzilmani rivojlantirishga qaratilgan texnika va texnologiyalarning ilmiy yechimlari;
4. energiya samaradorligini oshirish va qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish muammolari;
5. yer resurslarini boshqarish, tuproq unumdorligini oshirish va kadastr faoliyatini samarali tashkil etishda matematik modellashtirish hamda geodezik, kartografik ta’minoti asosida soha muammolarining geofazoviy yechimlari;
6. global iqlim o‘zgarishi va suv tanqisligi sharoitida suv xo‘jaligi va melioratsiya sohasining dolzarb muammolari va ularning innovatsion yechimlari;
7. qishloq va suv xo‘jaligi, irrigatsiya sohalarini rivojlantirish, mexanizatsiyalash darajasini oshirishda yashil iqtisodiyot platformasidan foydalanish istiqbollari.
Konferensiya hay’ati yuqorida keltirilgan anjuman mavzulariga oid yozilgan ilmiy maqolalarni qabul qiladi. Konferensiyada ilmiy maqolaning taqdimoti (prezentatsiya) yoki poster bilan ishtirok etish mumkin. Ekspertlar tomonidan ko‘rib chiqilib, taqrizdan o‘tgan va konferensiyaga qabul qilinadi va nashr etiladi.
Konferensiyada ishtirok etmoqchi bo‘lganlar poster yoki taqdimot (prezentatsiya) uchun ilmiy maqolalarini topshirishga taklif qilamiz. Konferensiya ilmiy kengashi qatnashchilarining ilmiy maqolalarini taqrizdan o‘tkazish orqali tanlab oladi va taqdimot uchun tavsiya qiladi.
Ushbu axborot xatini konferensiya mavzulari bo‘yicha qiziqqan barcha professor-o‘qituvchilar, tadqiqotchilar, talaba va magistrantlar hamda mutaxassislarga tarqatishingizni so‘rab qolamiz.
Konferensiya bilan bog’liq asosiy sanalar: